Žitná 17 i spacer po Pradze.

„To nie jest miejsce dla kotów” – powiedział Kraciasty wyglądając przez okno. Z perspektywy kociej mieszkanko niepoważne: wysoko, duży ruch uliczny nawet nocą, nigdzie ani źdźbełka trawki, kuweta na korytarzu. Na plus przemawiała przystępna cena i lokalizacja, Václavské náměstí za rogiem. Czy zdecydowałabym się drugi raz? Pewnie tak.

Instagram: @świechna

W tej chwili jestem już w naszym domu bez piętra, słucham muzyki i po raz enty poprawiam ten tekst. We wtorek poza oczywistą przyjemnością spaceru po Pradze, chodziły mi po głowie treści na temat komentarza do tekstu na pewnym blogu. Komentarz dotyczył Wandy Tkaczyk-Stawskiej, a konkretnie był zarzutem, że pani ta jest za stara, aby demonstrować jakieś tam swoje opinie w Sejmie czy też pod nim. Napisałam kilkustronnicowy tekst o dyskryminacji, potem skróciłam go i umieściłam tutaj, nadal jednak coś mi nie pasowało. Myślę, że od początku chodziło o moją pupę. Temat nie jest wart rozprawki pod tak fajnym zdjęciem z powodu komentarza o tak niskiej jakości merytorycznej.

Łatwo się emocjonuję przejawami dyskryminacji, nazwijmy to wrodzonym wyczuciem sprawiedliwości. Po drugie sądzę, że Tkaczyk-Stawska będzie pamiętana jednak trochę dłużej niż autorka komentarza, który był czystym przejawem ageizmu, i że nie potrzebuje w tym mojej pomocy. Po trzecie brak konsekwencji w poglądach nie pomaga w drążeniu sprawy; zaciesz z każdego słowa Wojtyły, nawet gdy pod koniec życia przemawiając wykazywał oznaki postępującej demencji powoduje, że argument „ze starości” tylko dlatego, że się z kimś nie zgadzamy traci swoją moc*. Można zarzucić, że ktoś jest głupi … są ludzie zwyczajnie głupi, którzy myślą, że zmądrzeli, bo się zestarzeli. Ale to argument do innego tematu na innym blogu 🙂

Mam nadzieję, że protestujący w Sejmie  osiągną swój cel i fundusze pozwolą im cieszyć się wolnością. Życzę im tego, trzymam za nich kciuki. Niepełnosprawność nie oznacza, że nie macie prawa walczyć o swoje, że musicie być skazani na plugawą „wspaniałomyślność” głupców, którzy zarzucają Wam zmanipulowanie, ponieważ uważają, że człowiek niepełnosprawny to człowiek pozbawiony rozumu. Na tym kończę streszczenie pięciostronnicowego tekstu.

* * *

W Pradze byliśmy krótko, dwa razy w odstępie kilku dni, tak naprawdę przejazdem pomiędzy praskim lotniskiem a Wrocławiem. To nie był mój pierwszy raz tutaj, ale pierwszy chodzony tak, jak to należy robić w takim miejscu. W drodze do domu postanowiliśmy wziąć dwa noclegi na starym mieście. Kiedy wyjeżdżaliśmy pogonił nas deszcz i bardzo dobrze, że tak się stało, bo z już zapakowanymi walizkami nie weszlibyśmy sami z siebie pod tą rzeźbę. Oto, proszę bardzo Kůň, którego autorem jest David Černý:

kawiarnia Lucerna

Na dworze deszcz, a my siedzieliśmy w kawiarni starego kina Lucerna pijąc kawę po turecku i patrząc przez okno na zad padłego konia świętego Wacława. Pałac Lucerna – żelbetowy szkielet, styl art nouveau – budynek został zaprojektowany z początkiem XX wieku przez dziadka Václava Havla. Rzeźba kunia powstała z kolei pod koniec wieku i jest postmodernistycznym komentarzem do monumentu św. Wacława Josefa Myslbeka stojącego nieopodal, na placu Wacława. Wyobraź sobie taką autoironię w Warszawie.

Myślę, że następnym razem przyjdziemy tu zupełnie planowo, poza tym bardzo chciałabym obejrzeć w Kinie Lucerna jakiś niemy film. Taki seans w historycznym miejscu (kino działa od 1907 roku) to byłoby coś wspaniałego 🙂

Praga synagoga Meisela

Drugi dziwny pomnik, tym razem odwiedzony nieprzypadkowo, sfotografowaliśmy dzień wcześniej w dzielnicy żydowskiej. Skierował nas do niej miły, starszy pan z widocznymi oznakami Parkinsona, bileter z Synagogi Maisela, Maiselova synagoga. Dostałam od niego mapkę, więc po początkowym kluczeniu, od Maisela doszliśmy pod Kafkę bez problemu.

Praga pomnik Kafki

Pomnik Jaroslava Rony, Kafka idący przez miasto na bezgłowej postaci, pojawił się przy ulicy Dušní osiemdziesiąt lat po śmierci pisarza. Tuż za nim znajduje się Španělská synagoga inspirowana architekturą Alhambry. Synagoga jest najmłodsza w tym rejonie, ale stoi podobno w miejscu, gdzie była Altshul, pierwsza żydowska bożnica w mieście.

Właśnie jest remont budynku w którym urodził się Franz, więc tam akurat nie mogliśmy uczynić żadnych pięknych zdjęć (centrum Pragi sprawiało wrażenie remontowej paniki przed sezonem). Zaczęła mnie bardzo intrygować postać Franza i zastanawiam się czy żyje jakiś potomek kafkowskiej rodziny, czy ktoś w ogóle ocalał z zagłady. Jego dwaj bracia zmarli jeszcze w dzieciństwie, ukochana siostra Ottla zginęła w Auschwitz, starsze Ellie i Valli przeniesiono do łódzkiego getta, Litzmannstadt, a stamtąd podobno do Chełmna, Kulmhof am Nehr, gdzie zmarły.

Cieszy mnie bardzo myśl, że Kafka pisał po niemiecku, roję sobie teraz, że przynajmniej w taki sposób poćwiczę język, gdy przestanę w końcu dukać i zacznę coś rozumieć.

Robiąc kółko od Kafki minęliśmy cmentarz żydowski:

Praga cmentarz żydowski

Nie mieliśmy czasu aby stać w kolejce, w murze natomiast zostawione jest okienko do świata zmarłych, przez które Kraciasty zrobił to zdjęcie. Starý židovský hřbitov to najstarszy kirkut w Europie, spoczywają tutaj tysiące praskich Żydów, w tym Mordechaj Meisel, XVI-wieczny filantrop.

Kiedy byliśmy w Pradze tydzień wcześniej i mieliśmy tylko tyle czasu, żeby przespacerować się nocą po dzielnicy, zrobiłam z kolei to zdjęcie:

Instagram: @świechna

To budynek w bezpośrednim sąsiedztwie synagog Staronová (najstarszej aktywnej synagodze w Europie, zbudowanej jeszcze w stylu gotyckim) i Vysoká sfinansowanej przez Meisela, być może wzorowanej architektonicznie na synagodze Wysokiej z krakowskiego Kazimierza. Za chwilę jest cmentarz i dwie inne synagogi. Tak mały obszar a tyle historii do opowiadania, że czuję niedosyt przebywania w tym miejscu. Za krótko. Wygląd Josefova podobnie jak całej centralnej Pragi jest efektem asanacji – wielkiej przebudowy na przełomie XIX i XX wieku. Z jednej strony pogrzebało to wiele zabytkowych ulic, z drugiej dało dzielnicy secesyjny wygląd, taki jak w tym miejscu, ponad kwitnącym drzewkiem.

Praga 3

Oprócz tego, we wtorek po południu idąc mostem Karola natrafiliśmy na uroczystości związane z Janem Nepomucenem i musieliśmy się przebijać przez spory tłum uczestników procesji i gapiów, a wieczorem z Małej Strony obserwowaliśmy na niebie pokaz świątecznych, sztucznych ogni. Przypuszczam, że w Polsce na tę okoliczność zamknięto by cały most – Czechy to jednak bardziej normalny kraj, chociaż ludzie pracujący w usługach i urzędach mają podobny, postkomunistyczny smutek na twarzy.  Poza tym miasto nie jest jakoś rewelacyjnie przystosowane do potrzeb osób na wózkach, rzucało mi się to w oczy może właśnie dlatego, że spacerowałam w rytmie myśli o proteście w polskim Sejmie i kółek mojej walizki. Gastronomicznie, wstyd to przyznać, najlepiej wypadł nam fast food na Staroměstské námesti. Dopiero tam, pod parasolami i następnego dnia, gdy było deszczowo mogliśmy usłyszeć na mieście więcej czeskiego języka. Lokalni amatorzy tanich trunków i tutaj mają swoje ulubione miejsca – gdybyśmy spędzili na spacerach kilka dni, zapewne zaczęlibyśmy rozpoznawać ich twarze i codzienne rytuały. Nieczuli na architektoniczne piękno i historię na której siedzą i o którą się potykają, jak wszystkie pokolenia wykluczonych przed nimi, zajmują się swoją własną, codzienną mizerią. Ostatnio więcej się im przyglądam.

Przywitała nas Praga turystami i upałem, pożegnała deszczem dnia codziennego i kawą. Rozrzewniłam się od tego i zatęskniłam trochę za krakowskim Kazimierzem. Bo takie zdjęcie można byłoby zrobić i tam:

Instagram: @świechna

Dzisiaj kupiłam pork pie i bardzo się cieszę tym szykownym kapelutkiem. Następny spacer po jakiejkolwiek żydowskiej dzielnicy będzie w kapeluszu z piórkiem lub jesiennym suszem. Tymczasem zostawiam Cię z Nohavicą:

Jaromir Nohavica – Minulost

________________________
* Po czwarte do poczytania „Ageizm a funkcjonowanie i rozwój ludzi starszych” Trempały. Łatwo można znaleźć w sieci w pdf, a na stronie piątej tej pracy zaskakujący wniosek: najbardziej ludzi starszych nie lubią starsi ludzie.

12 comments

 1. Już są głosy że protestujący nie dostaną nic więcej, że PiS idzie na przeczekanie, licząc że w końcu odpuszczą… Szkoda tych ludzi, ale może dzięki temu ludziom otworzą się oczy i zobaczą jaki jest PiS, ,że nie tylko nie szanuje niepełnosprawnych, ale i tych którzy coś dla tego kraju zrobili… A zdjęcia piękne, jest czym oczu nacieszyć, choć te pomniki delikatnie mówiąc nietypowe…

  Polubione przez 1 osoba

  • W międzyczasie da się półobywatelom za to, że oddychają. Albo za robienie kolejek w aptekach, żeby niepełnosprawni mogli być w nich przepuszczani poza kolejnością. Szkoda słów.

   Pomniki świetne, chociaż najdziwaczniejszych nie widzieliśmy tym razem, zostawione na następny pobyt.

   Polubione przez 1 osoba

  • Od niedawna słucham sporo Nohavicy, więc znam i uwielbiam. Wiem też, że ta piosenka ma dwie wersje tekstowe. To jest ta druga, nie wiem, która lepsza:

   Polubienie

  • Praga jest piękna, ale trzeba brać poprawkę na tłumy turystów przewalające się przez miasto. Jeśli chcemy je naprawdę obejrzeć, nie warto wpadać na ten sam pomysł co wszyscy i wybierać się tam w słoneczny weekend 🙂

   Polubienie

 2. Tak się złożyło, że cała moja rodzina zwiedzała Pragę, tylko ja tam nie byłam, choć miałam być.
  Pomnik Kafki nie znalazłby miejsca w naszym zacofanym mentalnie kraju, a ten wiszący „kuń”odstraszyłby amatorów małej czarnej.
  Ten najstarszy kirkut chyba kiedyś oglądałam w jakimś reportażu telewizyjnym, ale to już było sporo lat temu.
  Co do niewpuszczenia pani Stawskiej do sejmu i potem tłumaczenie się pana Grzegrzółki, to jeden wielki skandal i hańba dla tego, kto wydał taki zakaz.
  Chcę powrotu do normalności!

  Polubione przez 1 osoba

  • No cóż, część ludzi lubi, żeby od razu wiedzieć co znaczy dana sztuka i strasznie się martwią, że nie rozumieją oraz żądają, żeby inni im wytłumaczyli. Dlatego pełno jest u nas prostych jak drut, tandetnych podobizn w kamieniu.

   Cmentarz jest w środku miasta, leżą tam tysiące ludzi, niesamowite nagromadzenie grobów, a turystów też jest multum; zastanawiam się co lepsze – pchać się tam czy obejrzeć dokument w tv.

   Wiesz, patrzę na to wszystko z dystansem, bo telewizji w domu nie oglądam i cały szlam o tyle mnie oblepi o ile poczytam o nim w sieci. Jedno wiem na pewno – Polacy wybrali tych ludzi w wyborach, a więc to świadczy także i o nas.

   Polubienie

 3. Świechno, Polacy połakomili się na 500+ i inne obietnice, które do tej pory są niezrealizowane. Dobry PR-owiec im to wymyślił i to taki, który zna mentalność naszych rodaków.
  Co do rzeźb to też wolę te tradycyjne, ale np. we Florencji widziałam uliczną wystawę jakichś niesamowicie tłustych zwierząt i mi się podobała. Szkoda, że nie zrobiłam zdjęcia. Jednak wtedy gdy tam byłam, nie było takiego szału fotografowania.
  Ten reportaż na temat cmentarzy dotyczył nie tylko kirkutu w Pradze, ale też najstarszych cmentarzy w Europie i najbardziej „zaludnionych” zmarłymi, gdzie grób był przy grobie i nawet nie można było między nimi przejść.
  Choć brzydzi mnie obecna polityka, to nie mogę się od niej uwolnić i muszę oglądać wszelkie wiadomości, szczególnie na TVN24. Potem o tym samym czytam na Onecie i porównuję.

  Polubienie

  • Z jednej strony polityka to bagno, ale zawsze niepokoi mnie, gdy ktoś mówi, że on to nie wie, nie czyta, nie będzie się wypowiadał, nie zna się. A potem krytykujemy wojennych Niemców, że nie wiedzieli nic o zagładzie, bo zajęci byli podlewaniem kwiatków. Nawet, gdy polityka wkurza, kontakt z rzeczywistością muszę mieć.

   Polacy jako naród mają jeszcze mentalność postkomunistyczną – chcemy mieć za darmo i nie postrzegamy tego jako populizmu, bo gdzieś tam z tyłu głowy jako typowe ofiary mamy myśl, że nam się należy (Zresztą dlatego nie lubię, gdy ktoś zbyt ceni sobie pozycję ofiary i ciągle się w niej ustawia, wbrew pozorom to wcale nie rozwija empatii, bardziej małoduszność i roszczeniowość. Natrafiłam tu zresztą na taką komentatorkę przyzwyczajoną do schlebiania i chyba musiało ją zaskoczyć, że z powodu jej własnej choroby nie może sobie bredzić, co tam jej się zdaje, obrażając innych ludzi).

   Oczywiście rzeźby klasyczne z przeszłości są piękne, natomiast we współczesnych cenię absurd i ironię. Gdy ktoś zbyt teraz próbuje odwzorować rzeczywistość, czasem kryje się za tym schlebianie prostackim umysłom i PR właśnie. Popatrz na większość pomników JPII lub Kaczyńskiego – tłumaczyć ich najczęściej nie trzeba, tyle, że artystycznie bywają to koszmarki z przerośniętymi głowami

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s