Trzynastego, kierunek Kerry.

– Lovely weather, isn’t it?
chlas chlas chlas
– Very nice, not to warm …
chlas chlas chlas
– It takes only couple of minutes, you know …
chlas chlas chlas
– … and a nice, hot pan.

W piątek trzynastego byliśmy już w Irlandii. Rzeźnik rodzinny (family butcher, leję z tego każdorazowo) ze Scarlet St. odkroił nam dwa kawałki steka, rozkwasił je trochę tłuczkiem i podał nam nie używając rękawiczek. Rozmawiamy z ludźmi o pogodzie, wcześniej sąsiadka krzyknęła nam z samochodu „it’s good to see light in the house”, więc jesteśmy w domu. Zaledwie kilka godzin po przylocie i zjedzonym obiedzie zapakowaliśmy się do naszej toyoty i wywędrowaliśmy na południowy-zachód. Miło było obudzić się następnego poranka pod takim widokiem:

Instagram: @świechna

Mieliśmy też plany. Była w nich góra Brandona, Cnoc Bréanainn, ze swoim pielgrzymkowym, pobożnym anturażem. W Irlandii trwa susza, nie wolno używać wody do podlewania ogródków, trawa płowieje, byłam  przekonana, że pogoda będzie świetna, moja zasapana krwawica zostanie nagrodzona widokami i posnuję Ci jakiś wątek na temat irlandzkich legend. Niestety, czubki siedziały w chmurach. Czubki siedziały w chmurach. Ładne zdanie. Tu widzisz nasz zjazd z punktu widokowego na którym nie było widoków:

czubki siedza w chmurach

Chodzenie w chmurze może być swego rodzaju atrakcją, ale już wchodzenie w chmurze na górę nieszczególnie, jest niebezpieczne i pozbawione walorów widowiskowych – nawet gdy spadniesz, nikt nie będzie miał okazji tego podziwiać.

Zamiast góry był obiad i spacer po Dingle, An Daingean. Dopiero po wyjeździe z miasta dowiedziałam się, że w zatoce często pływa delfin o imieniu Fungie, który chętnie zaczepia ludzi. Może jeszcze kiedyś go zobaczymy. Ciekawska chmura zeszła za nami do Dingle i kiedy wyszliśmy po obiadzie w The Boat Yard Restaurant mżawka pochłonęła już port.

Dingle i niskie chmury

W niedzielę z kolei poszliśmy na spacer wzdłuż klifów Ballybunion, Baile an Bhuinneánaigh. Miasteczko ma podobno pierwszy na świecie pomnik Billa Clintona, ale dla nas bardziej interesujące były widoki takie jak ten:

Ballybunnion the virgin rock

Skała z dziurką … nazywa się The Virgin Rock. Pierwszy raz byliśmy tutaj z Kraciastym na Sylwestra. Wymyśliliśmy sobie nawet, że o północy na ten nowy rok 2018 stukniemy się przy klifach ciepłym płynem z termosu. Rzecz dość wykonalna, pół godziny przed dwunastą ruszyliśmy z Listowel w kierunku wybrzeża, początkowo niezrażeni, że wiatr przybierał na sile z każdym kilometrem. Gdy wysiedliśmy z samochodu, podmuch zatykał buzie i zrywał kurtki, pod nami w ciemności ryczał niewidzialny Atlantyk. Kontemplacja oceanu zabrała nam chyba mniej niż trzydzieści sekund, wpakowaliśmy się szybciutko do autka, postawiliśmy je w bezpieczniejszym miejscu i w środku samochodu lekko poszturchiwanego przez oddech oceanu życzyliśmy sobie dobre rzeczy w świetle lampki:

Instagram: @świechna

Tak było.
Ta przestrzeń już zawsze będzie mi się kojarzyła z Tobą.

Wzdłuż klifów fruwają mewy wykorzystujące prądy powietrzne, śmigają nie poruszając skrzydłami jakby chciała któraś krzyknąć whoosh whoosh, a druga jej odpowiedzieć nnneeaoowww nnneeaoowww

Ballybunnion cliff walk (2)

A poza tym są krowy, ponieważ tam, gdzie ładne widoki, są również krowy – taka jest kolej rzeczy. Nie sądziłam, że krowy właśnie tak śpią:

Ballybunnion cliff walk (1)

Po spacerze wybrzeżem w Ballybunnion pojechaliśmy wyżej zachęceni przez mapę obietnicami zamku i opactwa. Zamek Carrigafoyle jak najbardziej się odnalazł. Jedna z najznamienitszych fortec swoich czasów, Carraig an Phoill, zdobyta przez wojska Elżbiety I Tudor w Wielkanoc 1580 roku … przepiękna ruina … skolonizowana przez jaskółki, otoczona płyciznami rzeki Shannon i mgłą.

Carrigafoyle Castle

Weszliśmy po schodach na górne, pozbawione dachu piętro, żeby podziwiać okolicę. Z widokiem i dźwiękami wydawanymi przez jaskółki współgrał deszcz, który nasilił się, gdy tylko wyszliśmy ze schronienia. Zawsze zastanawiałam się, czy taka aura w zestawieniu z surowym kamieniem nie nastrajała ówczesnych mieszkańców do stanu melancholii. Takie budynki kojarzą mi się z ekranizacją „Imienia róży” Umberto Eco i poczuciem, że gdzieś w tych korytarzach czai się człowiecza karłowatość, małoduszność, pospolita głupota ubrana w świętojebliwość. O ile, moim zdaniem, jest lepiej teraz – w czasach światła, kawy, internetu i bezbożnej miłości 🙂

Historię dzieli z zamkiem franciszkańskie XV-wieczne opactwo Lislaughtin, odległe o kilka km na wschód. Ono też zostało napadnięte i zburzone w tym samym czasie co Strażnik rzeki Shannon, jak nazywano zamek Carrigafoyle. Widzieliśmy już bardziej monumentalne ruiny i te były trochę zawodem, a kontener na odpadki przy wejściu na cmentarz nie polepszał widoków. Wydał mi się interesujący fakt, że spoczywa tu jeden z Czarnych Rycerzy … bo tak brzmiał dziedziczny tytuł noszony przez członków normańskiej rodziny FitzGeraldów, z których ostatni zmarł w 2011 roku.

Lislaughtin Abbey

Jak widzisz, niedziela była całkiem niezłym dniem – zakończyliśmy naszą samochodową wędrówkę w miłej jadłodajni w Listowel, Gapo’s Restaurant. Niewielkie miejsce, które chcę zapamiętać ze względu na krótkie i smaczne menu.

Wracając w poniedziałek na wschód zatrzymaliśmy się w Mallow w hrabstwie Cork. Ścieżka spacerowa nad rzeką Munster Blackwater, An Abha Mhór, była bardzo malownicza, sama rzeka skojarzyła mi się z dolnośląskim Bobrem:

Blackwater River

Ciemna, szumiąca woda i dziki krajobraz kilka metrów od ludzkich siedzib … bardzo zaskakujący spacer, tym razem już nie z Kraciastym, ale z moją gospodynią i małym pieskiem z wyłupiastymi oczami. Przypuszczam, że tereny zalewowe trzymają deweloperów z dala od wody, która corocznie podgryza strome skarpy i podtapia ścieżki. 1% obywateli miasta stanowią an lucht siúil, irlandzcy trawelersi, i to prawdopodobnie ich konie mogliśmy dostrzec z daleka na obrzeżach miasta. Zaciekawili mnie ci ludzie. Nie umiem ich rozpoznać tak po prostu, wiem tylko, że hodują konie, nie są spokrewnieni z Romami (chociaż takie porównanie może się samo narzucać) i niektórzy mówią własnym językiem shelta (lub the cant) – językiem mieszanym irlandzkiego z angielskim. Kilkakrotnie już słyszałam kiepskie opinie na temat trawelersów (lub inaczej knackersów – częściej używana nazwa, ale mająca negatywne konotacje) z ust Polaków. Mentalne podróże w poszukiwaniu Tego Gorszego są niestety nadal pospolitsze w narodzie niż umiłowanie filozofii renesansowej.

Powróciliśmy o piątej rano i oto jesteśmy. Odkryłam, że sąsiadka podczas naszej nieobecności skosiła nam trawnik, przed domem i za domem. Jeśli uważasz, że jest mi za dobrze, powiem Ci, że stresuję się szukaniem pracy. Jest to bardzo niemiłe uczucie bycia nie do końca niezbędnym. Wiem, że minie, ale teraz tak jest. W każdym razie wieczne wakacje zostają na chwilę zastopowane, a w ramach relaksu będę grzebała w książkach.

Jesteś przesądny?
Zamek z wychodkiem czy mieszkanie z prysznicem i dostępem do sieci?
A może masz swojego rodzinnego rzeźnika?

24 myśli w temacie “Trzynastego, kierunek Kerry.

 1. Agnieszka Mycoffeetime.pl 17 lipca 2018 / 21:01

  Rodzinny rzeźnik… padłam! 😉
  Tak… przepiękne rejony które mam nadzieję kiedyś zobaczyć na własne oczy:)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 17 lipca 2018 / 21:05

   Dlatego podaję namiary, gdzie i jak. Lądujesz w IE, bierzesz post, czytasz, idziesz, robisz foty i piszesz jaka tym razem była pogoda 😀
   Pozdrawiam znad talerza gulaszu Kraciastego.

   Polubione przez 1 osoba

 2. szarabajka 17 lipca 2018 / 21:41

  Krajobraz tyle (po)wciągający, co upiorny. Brak mi w nim miejsca na schronienie się przed…nie wiem dokładnie, ale czułabym się ciągle jak na patelni. No, chyba, że w zaroślach Munster Blackwater, ale to jeszcze bardziej upiorne 😉

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 17 lipca 2018 / 21:45

   Jak to brak miejsca do schronienia się? Ot, przycupnęłam w małym domku nad morzem i codziennie budzę się do „dzień dobry, kochanie”. Mamy tu zapasy herbaty i kawy oraz sąsiadkę, która skosi trawnik, jeśli trzeba 😀

   Polubienie

  • świechna 17 lipca 2018 / 21:49

   Judżinem? On ma z 90 lat. Jesteś pewna?

   Polubienie

  • świechna 17 lipca 2018 / 21:58

   Ależ skąd, tylko musisz wiedzieć, że on ma wolny rozruch 🙂

   Polubienie

  • świechna 17 lipca 2018 / 22:06

   Z okna widzę jak „żwawo” kosi swój trawnik. To nic trudnego. Dobrej, bezpiecznej nocy 🙂

   Polubienie

 3. jotka 18 lipca 2018 / 06:42

  Ja nie mam ulubionego rzeźnika, mój mąż owszem…
  U nas nastała pora deszczowa, leje trzeci dzień!
  Zaprosiłam Cię do blogowej zabawy, regulamin znajdziesz u mnie:-)

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 18 lipca 2018 / 09:10

   U nas nie za bardzo leje i to niedobrze podobno.
   Dziękuję za zaproszenie, przeczytałam posta i trochę nie za bardzo zrozumiałam, gdzie mam pytania zadawać i jakie, ale ten … dzięki 🙂

   Polubienie

 4. roksanna 18 lipca 2018 / 17:13

  Wiecznie zielona Irlandia i susza?- kłóci się 😉
  Widoki piękne, ja lubię patrzeć jak góry „parują”- mityczne zjawisko.
  No to życzę powodzenia w poszukiwaniach!

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 18 lipca 2018 / 17:46

   To prawda, coś tu jest nie teges 🙂
   Widoki z jednej strony nieco upiorne, z drugiej mityczne. Mimo wszystko u nas lato, jest dość ciepło i można pospacerować nawet w deszczu (jeśli będzie).
   Dziękuje 😀

   Polubienie

 5. Stanley Maruda 19 lipca 2018 / 15:30

  O matko, kiedy Ty to wszystko obejrzałaś?! Co prawda nie ma piękniejszego kraju niż Polska (no dobra, przesadzam 🙂 ) ale w Irlandii tez jest pięknie. Ty chodziłaś w chmurze a mi zarzuca się że bujam w obłokach 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 19 lipca 2018 / 15:52

   To były zaledwie 3-4 dni, głównie w podróży. Teraz pędzimy żywot bardziej osiadły 🙂

   Tutaj łatwo chodzić w chmurze, bo chmurki ciekawskie i nisko schodzą do ludzi.
   Bujaj dalej, nic to nikomu nie szkodzi, jeśli robi się to na trzeźwo.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s