Niedziela wyborcza w Dublinie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego, Dzień Matki, nasza rocznica pierwszej kawy … z okazji punktu pierwszego powiązanego z trzecim rano wyjechaliśmy do Dublina. Jeszcze w domu zadzwoniłam do mamy złożyć jej życzenia. Akurat robiła się na bóstwo, żeby o dziewiątej wybrać się z tatą do lokalu wyborczego na Dolnym Śląsku …

Dublin wyborczy (1)

W Dublinie pierwsze kroki skierowaliśmy na ulicę Ailesbury. Już po głosowaniu minęliśmy pana w koszulce z napisem Konstytucja. Kraciasty zauważył, że i bez napisu nie wyglądamy jak wyborcy PiSu, bo jak sam widzisz powyżej … O polskich wyborach napiszę jeszcze w tym tygodniu, kiedy będziemy znali wszystkie wyniki. A teraz chodźmy …

W centrum Dublina nic, tylko zadzierać głowę pozostaje:

Dublin wyborczy (2)

Po głosowaniu pojechaliśmy na chwilę do sklepu w poszukiwaniu sukienek. Nie wspominałabym o tym, bo sukienki nie znalazłam (Kraciasty kupił sobie letnią, kraciastą marynarkę), ale byliśmy w związku z tym w takim budynku:

Dublin wyborczy (1a)

Miejsce znane jako Stephen’s Green Shopping Centre wygląda przepięknie zabytkowo, tak, że nawet dałam się nabrać 🙂 Jeszcze w latach 80-tych stał na tym miejscu The Dandelion Market w którym swoje pierwsze koncerty dawał zespół U2. W Irlandii nigdy nie wiesz, co jest zabytkiem …

Przeparkowaliśmy samochód na ulicę Hume’a (nie tego, innego) i po szybkim obiedzie w Toltece na Suffolk St. poszliśmy za rączkę do galerii, ale nie takiej. Do galerii z obrazami na Merrion Sq W.

Dublińską Galerię Narodową otwarto w 1864 roku, czyli mniej więcej w tym samym czasie, co Muzeum Narodowe w Warszawie. Jest to budynek zdecydowanie mniejszy i jakby trochę chaotyczny. Ale ma Caravaggia. Capnęłam przewodniki po budynku od razu w trzech językach, i oto jestem:

Dublin wyborczy (3a)

„Pocałunek Judasza” (1602) … płótno zaginęło w XVIII wieku, odnaleziono je dopiero w 1993 roku – przez ostatnie 60 lat wisiało zarosłe wielowiekowym brudem na ścianie jadalni w klasztorze dublińskich jezuitów.

W galerii oboje zrobiliśmy mnóstwo zdjęć …

Dublin wyborczy (3)

„The Temptation of Adam” (1767-70) irlandzkiego neoklasyka, Jamesa Barry’ego. Obraz oczywiście nie przedstawia wyłącznie nóg, chodziło mi o to, że zainteresował mnie w nim Penis Wstydliwie Przesłonięty, który kontemplowałam przez dłuższą chwilę.

Dublin wyborczy (4)

„Still Life with Dead Birds” (1645-53), Christiana Luyckxa, flamandzkiego mistrza martwej natury. Natychmiast zauważyłam tego Macieja.

Dublin wyborczy (5a).jpg

Pani siedzącą przed Vermeerem, robiąca szkic ołówkiem. „A lady Writing a Letter with her Maid” (1670-71), barok holenderski.

Dublin wyborczy (5)

Gender, postrach wielu Krystyn. Te eleganckie buciki należą do Charles Coote’a, pierwszego Earla Bellamont. Pan w różu i satynie pędzla Joshuy Reynoldsa (1773-74). Na górze z kolei nie róże, tylko strusie pióra były.

Dublin wyborczy (7)

Jeden z fragmentów instalacji „Finding power” – murali Joe Caslina. Tutaj sportretowany jest Stephen Moloney, pisarz, działacz LGBT.

Dublin wyborczy (8)

Pewna miła pani pokazała nam jak dojść do Picassa (jak już wspomniałam, galeria jest dość chaotyczna, a my wyglądaliśmy w niej na takich, którzy zazwyczaj szukają drogi). Gdy doszliśmy już do jedynego Picassa, bardziej spodobał mi się obraz Petera Doiga „Concrete Cabin West Side” (1993).

Dublin wyborczy (6)

A to jest tyłek, rzymska, przedchrystusowa kopia greckiego tyłka z brązu. Podobno Apollo, podobno w stylu Praksytelesa.

Po zlustrowaniu prawie całego budynku zeszliśmy na dół napić się kawy i herbaty. Trochę, bo byliśmy zmęczeni, trochę na cześć rocznicy pierwszego spotkania w realu  …

Po kaffce poszliśmy na Stephen’s Green. Pogoda była całkiem przyjemna, nie zdziwiło mnie, że park jest o tej porze pełen ludzi porozkładanych na trawnikach, ławkach i przy fontannach. Weszliśmy od północno-wschodniej strony, więc zrobiłam zdjęcie monumentu upamiętniającego Wielki Głód. Możesz się zdziwić, że znowu wspominam o pomniku tego typu, ale tutaj to wielka sprawa, ważny element zbiorowej pamięci. Mój wzrok przyciągnęła para turystów, która postanowiła pod nim odpocząć.

Dublin wyborczy (9)

Spacerowaliśmy, potem trochę posiedzieliśmy przy jednej ze stefanowych fontann. Na stawie codzienny rwetes, śliczna czernica, kaczka o niebieskawym dziobie odważnie żerowała przy brzegu stawu, ale trudno było ją sfotografować. Wiatr zaczął się wzmagać i gdy wyszliśmy z parku próbował mi porwać mój kapelutek. Wpakowaliśmy się do samochodu i ziu do domu. Taki był nasz dzień wyborczo-rocznicowy w pigułce. Jeszcze kilka komentarzy do wyborów i dość wczesny, jak na nas, sen.

Nasza pierwsza kawa jest w mojej głowie dość odległym wydarzeniem, bo sporo zmian zaszło od tamtego momentu. Nawet trochę się dziwię, że to było tak niedawno, ale tak właśnie jest, gdy mózg cały czas uczy się czegoś nowego – stare życie wydaje się być życiem zamierzchłym. W związku z tym przeżywam dziwne powroty wpadając do mojej poprzedniej pracy „To Wy nadal tutaj jesteście?”. Niektóre rzeczy trwają, i w kontekście wyborów politycznych to wcale nie jest stwierdzenie pokrzepiające. Ale o tym potem …

32 myśli w temacie “Niedziela wyborcza w Dublinie.

  • świechna 27 Maj 2019 / 16:43

   Penis, satynowe kokardki czy goła pupa? … stwierdzam, że faktycznie, z różnych powodów, ale owszem 🙂

   Polubione przez 1 osoba

    • świechna 27 Maj 2019 / 19:10

     Trzecia osoba w ciągu dnia chwali moje buciki, muszę powiedzieć to Kraciastemu, który je kupił.

     Co sądzisz o wynikach wyborów?

     Polubione przez 1 osoba

      • świechna 27 Maj 2019 / 19:18

       Jestem zadowolona z tego, że neofaszyści w tym rozdaniu dostali czerwoną kartkę. Natomiast czy te psuje, które wyjadą zrobią więcej szkody niż w Polsce? Za Szydło i Zalewską nie zatęsknię ani minuty. Jest szansa, że z ich brakami w językach obcych za dużo o nich nie usłyszymy, chociaż … oczywiście mogę mieć w tej kwestii za mało wyobraźni.

       Conversy.

       Polubione przez 1 osoba

        • świechna 27 Maj 2019 / 19:25

         Wiem. To są dwa różne światy. Najdziwniejsze jest to, że w moim odbiorze tego faktu najmniejsze znaczenie ma gdzie mieszkam. Mieszkałam w Polsce i też nie mogłam się nadziwić. Ale też i rozumiem – każdy ustawia swoje normy wg tego, co pochłania codziennie w domu. Pocieszeniem jest, że nie każdy „my se tu” – ludzi takich jak ja jest sporo 🙂 niekoniecznie na emigracji.

         Polubione przez 1 osoba

        • świechna 27 Maj 2019 / 19:32

         Tu mieszka moja miłość.

         Polubienie

 1. jotka 27 Maj 2019 / 18:31

  I tak turkusowe trampki najlepsze, a serio to zazdroszczę tej galerii, pysznej kawki i pięknej architektury…

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 27 Maj 2019 / 19:14

   To był bardzo dobry dzień pogodowo … bo dzisiaj już inaczej, z trzy razy rzęsisty deszcz. A jeśli chodzi o samo chodzenie po mieście – warto przyjechać i Dublin zobaczyć na własne oczy 🙂

   Polubienie

 2. Pingback: Bal u Wolanda
 3. stopociechblog 27 Maj 2019 / 20:51

  Ach te wasze buciki! Wyjątkowo ujęło mnie Wasze święto „rocznica pierwszej kawy”! A w muzeum w galeriach napatrzeć się nie mogliście, zapewne. Było na co! Piękny czas.

  Polubienie

  • świechna 28 Maj 2019 / 00:21

   Skoro już wpadliśmy do Dublina, warto było pójść w jakieś ciekawe miejsce. Następnym razem może muzeum historii naturalnej.

   Polubione przez 1 osoba

   • stopociechblog 28 Maj 2019 / 08:08

    Ooo, to też musi być ciekawe miejsce. Tak warto korzystać, kiedy już człowiek znajdzie się i ma czas. Pozdrawiam Was.

    Polubione przez 1 osoba

    • świechna 18 sierpnia 2019 / 15:54

     To prawda. Na takie okazje czekamy też w czasie naszego hanejmunu … skoro już znajdziemy się i będziemy mieli czas 😉

     Polubienie

  • świechna 28 Maj 2019 / 23:31

   Nie jest tak duże i wyczerpujące jak inne tego typu przybytki z „narodowym” w nazwie. Jak wiele rzeczy w Irlandii, skrojone na miarę przeciętnego człowieka 🙂

   Polubienie

 4. Małgośka 28 Maj 2019 / 11:03

  …no same świństwa, same… golizna i gender… nawet ci z Wielkiego Głodu tacy jakby nieubrani… jedynie ten kot na obrazie wporzo… ale nie! …tam też krew i przemoc… co za kraj… co za ludzie…

  (PS. wszystkiego najlepszego z okazji rocznicy!)

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 28 Maj 2019 / 11:33

   Starałam się wybrać smaczki, dziękuję za docenienie 🙂 Tak, Irlandia to kraj strasznie pachnący lewizną – nie dość, że dopuścili małżeństwa tej samej płci to ostatnio zmieniają zapis Konstytucji w kwestii rozwodów. Sodoma i gomoriaaa, mówię Ci … bardzo nam się tu podoba.

   (PS. dziękujemy!)

   Polubienie

 5. gosiamac 8 kwietnia 2020 / 11:49

  Miło się czyta o miejscach, które się odwiedziło. Galeria narodowa rzeczywiście jest trochę nieuporządkowana ale swój urok ma. Mnie najbardziej podobało się Muzeum Archeologiczne choć, nie ze względu na swe zbiory, ale z uwagi na przepiękne wnętrza 😉 Życzę wielu rocznic. A trampki cudowne! 😀

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 8 kwietnia 2020 / 11:57

   Najlepsze w trampkach jest to, że może nie wyglądają, ale są ze skóry. I kupione w TK-Maxxie 😀 W dublińskim Muzeum Archeologicznym nie byłam, to miejsce czekające na splot okoliczności (wolne + pogoda). Dziękuję. Życzę wielu ciekawych miejsc. I powrotu do Irlandii 😉

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s