Co myślę. Co myślisz? Wyniki wyborów.

Byliśmy, zagłosowaliśmy. Dublińska urna okręgu 63 wyglądała w niedzielę przed południem tak:

Dublin wybory

Nie rozwodziłam się w poprzednim wpisie, bo chciałam uwiecznić statystykę, a na tę trzeba było cierpliwie poczekać.

Dobrze sobie żyjemy. Jeden bloger zapytał mnie dlaczego znalazłam się w Irlandii. Tu mieszka moja miłość. Nie doczekałam się informacji zwrotnej „i co z tego wynika” 🙂 Ale wracając do statystyki, Ipsos poinformował, że PiS otrzymał najwięcej głosów wśród osób w przedziale wiekowym 60+*, w przedziale wyborców z wykształceniem podstawowym i zawodowym. Na tę partię głosowało też ponad 72% rolników. W Warszawie, inaczej niż statystycznie w całej Polsce, wygrała KE uzyskując ponad 50% poparcia, PiS wyszło na 28%, a Wiosna przekroczyła w stolicy 10%. Na Koalicję najwięcej osób zagłosowało w Wilanowie, na PiS Praga-Północ i Targówek. Polska od lat w czasie wyborczym pęka na pół wg szwów, które na co dzień tuszuje się bajeczkami o homogenicznym narodzie (homogeniczny to nie jest to zue słowo). Dla zabawy połącz kropki.

Największą żenuą tych wyborów jest dla mnie radość z frekwencji – 45,68%. Oczywiście znam frekwencję w takiej np. Wielkiej Brytanii, ale jechałam tamtejszą komunikacją miejską, więc niczemu się nie dziwię. Światełkiem nadziei jest dla mnie brak w polskich wynikach faszystów spod znaku Konfederacji, chociaż i tak dostali za dużo głosów, często od ludzi młodych, co diagnozuje polską oświatę w ostatnich latach. Wygrana PiS, 45% z ogonkiem, to odzwierciedlenie stanu ducha naszego społeczeństwa. Nie głosowałam na nią, bo są rzeczy, których Partii Obecnie Rządzącej nie wybaczę. Lista zażaleń zależy od człowieka, ja nie wybaczę puszczy, Janowa, polskiego teatru i innych ośrodków kultury – tego, że gównozarządzający wytypowani z partyjnego klucza wykańczają te marki. Do tego pogłębianie chaosu w szkolnictwie … temat rzeka. Władza Ludowa układająca się z Kościołem, chołubiąca robotnika i chłopa, stojąca na straży moralności nie jest moją władzą. Jestem wykształciuchem ze wsi, a więc z definicji podejrzanym i prowadzącym się niemoralnie indywiduum.

Obłudne podejście Parti Obecnie Rządzącej do kwestii rodziny to osobna, ale ważna dla mnie kwestia, bo leży u podstaw wielu problemów społecznych. Wg PiS winnymi przemocy rodzinnej są źli nauczyciele i źli sędziowie, czasami pojawiają się też w mediach bardzo złe-i-niedobre rodziny zastępcze, które się dorabiają kosztem wiadomo kogo. Zakopane to jedyna gmina, która nie przyjęła ustawy o zwalczaniu przemocy. W Zakopanem Sławomir ku uciesze gawiedzi tańczy w srebrnej marynarce. Głosy na Partię Obecnie Rządzącą: prawie 62%.

Diagnoza społeczeństwa jest porażająca, ale nie odbieraj tego mojego postu jako jęczenia lewactwa (nie wiem czy dobrze zacytowałam, ale taki tytuł m przemknął gdzieś podczas przeglądania sieci). Kwestia jest taka, że ja i mi podobni sobie poradzimy, niekoniecznie zaraz wybierając się na wewnętrzną emigrację. Partia Obecnie Rządząca zapewne musi więcej obiecać przed wyborami jesiennymi. Kto będzie za te obietnice płacił? Osobiście postaram się najmniej jak to możliwe 🙂 Rano  Krystyna Janda opublikowała rysunek Tomasza Wiatera. Pojawiło się pod nim wiele krytycznych komentarzy, bo rysunek ten rzekomo upokarzał ludzi biednych. Komentujący rozpoznali w nim rząd i ludzi, którym ów rząd oferuje przedwyborcze przekupstwo, pomimo tego, że rysunek niczym na to nie naprowadzał. Żaden komentator nie zasugerował się, że to kpina z obietnic przedwyborczych takiego powiedzmy … Biedronia.

Jestem ciekawa jak sprawy rozwiną się do jesiennych wyborów. Zandberg wydaje się dla wyborców za inteligentny, za to przeciętny Polak powoli przyzwyczaja się, że na świecie istnieją homoseksualiści. Coraz więcej osób przestaje nerwowo łączyć ich istnienie z brakiem własnych sukcesów erotycznych i po prostu daje tym ludziom żyć. Faszyzujące fascynacje buzują w głowach niedouczonej historycznie, dobrze odżywionej młodzieży, nawet jeśli chwilowo polaryzacja zwolenników KE i PiS zepchnęła ich poniżej patyczka. A blondwłose dziewczyny marzą o powstaniu i żeby być sanitariuszkami. To mi przypomina piosenkę, którą słyszeliśmy dzisiaj kilka razy, gdy jechaliśmy z południa na północ i z powrotem:

Fanatycy ognia

Republika rules!

W najnowszym wywiadzie dla onetu pani Szydło … coś do zarzucenia (sobie) w sprawie pedofilii? wprowadzać takie prawo … my to od wielu miesięcy robimy … a co z premierem, który był częścią układu władzy? premier zaangażowaniem i pracą … czy konieczne było, by wasi partyjni sztabowcy poszli na układ z jednym z tabloidów i doradzili premierowi Morawieckiemu promowanie się na jego łamach adopcją swoich dzieci? Nie znam kulisów tej publikacji … Przyłębska z premierem pod pachą i dokumentami? To niegrzeczne określenie … Macie kolejne programy socjalne z plusem w nazwie? dotrzymujemy … Polacy nam ufają.

________________________
* Przy tej okazji cudny link znalazłam z tytułem „Głosowanie wg wieku: najmłodsi za PiS”. Nieznana z nazwiska osoba, która zinterpretowała wyniki statystyczne, nie była w stanie dostrzec i wyartykułować faktu 60+ o którym wspomniałam.

50 comments

 1. W przeciwieństwie do 54% społeczeństwa polskiego, byłem głosować, a w przeciwieństwie do jeszcze chyba większego odsetka, śledzę wydarzenia polityczne w Polsce, choć mieszkamy w Irlandii- nasz chata jest naprawdę z kraja. Wyniki wyborów nie są nam obojętne, ale lamentować, bądź wpadać w euforię, to sobie mogą mieszkańcy Polski, dla nas to jak olimpiada- była- minęła, ktoś nas ucieszył, ktoś zmartwił, ale jak widziałaś i dziś- wsiadamy w samochód, jedziemy na wycieczkę i zapominam o tym, co się stało nad Wisłą. Analizowanie postaw społecznych jest ciekawe, równie chętnie dyskutujemy sobie o zaburzonych znajomych, ale tak naprawdę na nas wpływają nasze ewentualne zaburzenia, problemy i ograniczenia, a nigdy nie czułem się tak szczęśliwy, jak w przez ostatnie półtora roku.
  Dwa słowa o rysunku Wiatera. Jak to mi powiedziałaś osobiście- oburzeni rysunkiem uważają, że to obraza biednej osoby, ale nie zauważają, że obraża ją nie ten, kto zauważa kupowanie głosu, a ten kto go kupuje. Druga sprawa jest taka, że naiwnością byłoby sądzić, iż na PiS zagłosowali jedynie biedacy, którym rozdawnictwo PiSowskie życie uratowało. To jak z prostytutkami- to już nie ten czas, że Polki prostytuują się z głodu. Chodzi o łatwą kasę, a lepiej mieć, niż nie mieć. Tylko niektórzy nie potrafią oszacować prawdziwych kosztów zdobycia tej kasy, a gdy się dowiedzą- będzie za późno. Jak napisałaś, postarasz się płacić na to jak najmniej- nie inaczej jest ze mną, a mieszkając tu gdzie mieszkamy, mamy ku temu idealne warunki!!!

  Polubione przez 1 osoba

  • Żeby uczestniczyć w wyborach przejechaliśmy z 50 km. Nasi kandydaci wygrali lub nie, a my zamiast lamentować omówiliśmy sprawę nastrojów politycznych w kraju i tutaj i doszliśmy do wniosku, że zrobiliśmy tyle i mogliśmy zrobić …

   Wiesz, ja mam poczucie mocy. To ja wybioram. Nie czuję, że ten mój głos nic nie znaczy. Jestem w porządku, spełniam swoj obywatelski obowiązek, a ciężar wyników leży na całej zbiorowości. W tej zbiorowości są indywiduua różne. Część nie jest jeszcze gotowa na zmiany w kierunku społeczeństwa obywatelskiego, może nawet nigdy nie będzie. Zresztą wyniki 60+ pokazują nadzieję przewrotną. Idziemy jak Mojżesz, naokoło przez 40 lat czekając aż homo sovieticus sam padnie. W tym pochodzie smutne jest, że takie osoby jak moja mama, gotowe na zachodnią, Zgniłą Wolność może jej nie doczekają. Z drugiej strony ona już docenia to, co jest, nadal się rozwija, nie trzyma się kurczowo tradycji. Ona swoją wolność ma. A że inni przeżywają frustracje i tych frustracji się trzymają … to też ich wybór. Jeśli nawet nie za bardzo ich, już im nie pomożemy, całego świata nie zbawimy. Pokój z nimi.

   Polubienie

 2. Ludzie wybrali tak jak uważali za słuszne. Wyjechałaś za miłością do Dublina wiec sama widzisz do czego doprowadzilo PO. A teraz pewnie chciała bys wrócić bo zobaczyłaś po 4 latach ze jest coraz to lepiej 😆

  Polubienie

  • Zgadzam się – wyniki wyborów zawsze pokazują na co w danym momencie społeczeństwo zasługuje, jak „myśli”. Czasami zasługuje na niewiele, a chciałoby więcej i w związku z tym przypadają im interesujące okresy w historii o których potem uczymy sie w książkach – tak mieli chociażby Niemcy w latach 30-tych i 40-tych. Część Polaków jest teraz w okresie frustracji i PiS jest partią dla frustratów. Minie, w taki czy inny sposób.

   Pytano mnie w styczniu, czy chciałabym wrócić do „raju”, gdyż pani Mam Piękne Zęby Zalewska reformowała tak, że teraz do zawodu prawdziwe kolejki się ustawiają. Na razie założyłam kapelusz i powiedziałam pas.

   Polubione przez 1 osoba

   • No ok ale skor za PO bylo by tak super to premier by nie uciekł do Brukseli a spoleczenstwo dalej by głosowało na PO. Ale chyba cos poszło nie tak. Wiec żyjmy i dajmy żyć innym tak zdecydowało społeczeństwo. Szanuję twoje poglądy. A czym się zajmujesz w Dublinie?

    Polubione przez 1 osoba

    • Znaczy … nie rozumiem. Jest aż tak źle w oświacie czy policji? Przed chwilą sugerowałeś, że jest coraz lepiej (możliwe, że był to żart). Oczywiście zgadzam się, że w szkole i policji jest coraz gorzej, bo mam o tym wiadomości z pierwszej ręki, ale chodzi mi o spójność Twoich poglądów.

     Polubione przez 1 osoba

     • Czlowiek jest taką istotą ze zawsze będzie mu źle. Znam środowisko nauczycielskie. Policyjne delikatnie. Mam na ten temat inne zdanie. I pewnie ty masz rację i Ja. Wydaje mi sie ze na dyskusje polityczne w komentarzach nie da sie wyrazić to co sie chce powiedzieć. Wiemy dobrze do czego doprowadzil poprzedni rzad a z tym pewnie wszystko wyjdzie za kolejne 4 lata.

      Polubienie

      • Mnie nie jest źle. Bo gdy jest mi źle, to zmieniam to. Szkoła jest chaosem, więc cieszę się, że mnie tam nie ma. A jaka jest retoryka rządu w tym temacie? 1) Ależ jest dobrze, 2) jak jest źle to Twoja wina, 3) bycie nauczycielem to misja. Czyli albo wypieranie, albo granie na emocjach. A przecież chodzi o to, żeby, ktokolwiek nie rządził w naszym imieniu, po prostu ogarniał tę kuwetę, bo w końcu po to na nich głosowaliśmy. Obecny rząd chołubi tych, którym jest źle wskazując im, kto jest za to odpowiedzialny. Czyli zdejmując z nich odpowiedzialność. Popatrz, dziecko masz głupie, to wina nauczyciela. Czy to może obywatela czegoś nauczyć? Jestem zdania, że nie. Ale … to nie ja będę musiała zmierzyć się z tym dzieckiem jako dorosłym w swoim własnym domu za 10 lat. Może spotkam je jako głupiego biurokratę w jakimś okienku. To wyjdę, bo mam nogi. Rodzicom nie będzie już tak lekko … każdy ponosi konsekwencje swoich wyborów i ja to akceptuję.

       Nie nawiązałeś do tego, co napisałam – z Twojego własnego toku rozumowania wynika, że skoro połowa rządu kandydowała do PE, to w Polsce jest źle i uciekają. Czy nie lepiej jest myśleć, że Tusk jest w Brukseli, bo ludzie po prostu na niego zagłosowali, gdy kandydował? 🙂 Lubię dyskutować o polityce i nie mam problemu, że ktoś ma inne poglądy, jeśli mogę o tych poglądach porozmawiać spokojnie. Niesamowicie drażni mnie 1) hejt (z obydwu stron, bo w Polsce mamy polaryzację, więc z grubsza dwie strony, nie zawsze rozumne) i 2) obłuda. Myślę, że i ja i Ty wiemy, że obecna władza niezwykle nadwątliła zaufanie społeczne do mediów publicznych i kilku instytucji. To bardzo nierozważne, bo po nich przyjda inni. Czy wtedy mają prawo czynić syf na paskach informacyjnych w „Wiadomościach”? No raczej ja tego nie chcę, ale Ty też nie.
       Pozdrawiam 🙂

       Polubienie

 3. No coz , cala nadzieja na lepiej , tylko w imigrantach którzy nadal mają kontakt z krajem, zwłaszcza tych ostatnich imigrantach tj. ludzi młodych otwartych na świat , bo ; to oni właśnie zrewolucjonizowali kraje swoich przodków takie jak właśnie Irlandia, Hiszpania itd…
  Redystrybucja jest potrzebna w każdym kraju ale prowadzona z sensem.
  Dla mnie takim przykładem są kraje skandynawskie.
  Ja swoje zdanie powiedziałam na blogu Torlina. I zupełnie zgadzam się z tym blogerem. ⬇(nawet mam poglądy zbliżone do niego).
  ” PiS znowu wygrał,niczego nie zrozumieliscie ” https ://michalgorecki.pl/
  Jeżeli chodzi o kościół katolicki , bo ten rzadzi u nas , to duża wina kolejnych rządzących partii w naszy kraju. To przypochlebianie się mu. A kk , jeżeli nie ma konkurencji , to jako feudal zgarnia wszystko nie dając nic poza pozorami. Bo to co po śmierci to tylko iluzja. Nas już nie ma , tylko wspomnienia po nas, albo i nie. 😆

  Polubione przez 1 osoba

  • Skandynawia ze swoim wsparciem socjalnym startowała z zupełnie innego poziomu moralnego, bo i wyznanie było u nich inne, nastawione na predestynację a nie na ciągłe odpuszczanie grzechów.

   Irlandię zreformowało przelanie czary goryczy przez Kościół i unijne wsparcie finansowe oraz związany z tym migracje obywateli. W Hiszpanii faszyzm wypalił się sam, a Kościół, który uczestniczył we frankistowskich zbrodniach, po wygaśnięciu koalicjanta stracił autorytet. (R)ewolucja o której piszesz i w jednym i w drugim przypadku mocno oparta była na tym, że skruszała władza absolutna Kościoła. I w Polsce tak będzie, ten proces już trwa.

   Czy nadzieja jest w emigrantach? Nie wiem Julo. W UK drugim wygranym (chyba 1/4 głosów) była Konfederacja. A to nie dość, że frustraci (czasem mam wrażenie, że także seksualni) to faszyści. Poglądy wielkościowe nie robią krajowi dobrze, jeśli swoich frustratów nie może poupychać na jakichś wielkoobszarowych zadupiach. Polska jest sporym krajem, ale nie mamy tyle interioru co USA, więc i wspierania faszystów przez rząd jest taktycznym błędem – kiedyś będzie się musiał zmierzyć z ich rosnącą siłą i nie ma co liczyć na to, że Białystok jest nie wiadomo jak daleko od Wawy, bo nie jest. Torlina czytałam i zgadzam się z nim, poza pkt. 2. Czy byłby Kaczyński uznany za dobrego taktyka jeszcze kilka lat temu? To dla mnie błąd atrybucji – przypisywanie komuś cechy charakteru i niedoszacowywanie wpływu sytuacji.

   Polubienie

  • Zerknęłam na podany link – zgadzam się w pewnych kwestiach, a w pewnych kwestiach nie. Redystrybucja to działanie zaplanowane na lata, w przypadku PiS nie sądzę, aby ktokolwiek zastanawiał się nad konsekwencjami wlania pieniędzy tu czy tam w kategorii lat – po „reformach” rządowych wyraźnie widać, że rządzący mają kłopot z ogarnięciem umysłowo znacznie prostszych zależności. A więc to tylko rozdawnictwo, a nie świadome inwestowanie w przyszłość. Natomiast z pewnością stan chociażby oświaty jest efektem wieloletnich zaniedbań … w związku z tym, że na Konfederację głosowali wykształceni warto byłoby to info skorelować z wiekiem (którzy wykształceni? ogólnie, czy tendencja w najmłodszym pokoleniu).

   Polubienie

  • Wiesz, nikomu nie należy odbierać dowodu. 60+ też mają prawo głosować, zresztą moi rodzice są 60+ i nie głosowali na PiS, bo sam wiek o niczym nie świadczy. To ludzie postępowi i zadowoleni ze swojego życia. Na PiS zagłosowali ludzie niezadowoleni ze swojego życia. Pytanie dlaczego nie są zadowoleni …

   Polubienie

    • Mają swoje przekonania, a w tym wieku trudno je zmienić. Obserwowałam dyskusje PO kontra PiS w sieci prowadzone przez seniorów – obie strony używały niekonieczne logicznych argumentów. No ale jestem ponad tym. Wybieram sama, co uważam, a gdy konsekwencje wyborów społeczeństwa są chybione, mam jeszcze zasoby, żeby się chronić – choćby emigracją. Ci, którzy kiepsko głosują nie biorą pod uwagę, że zmiany uderzą w nich, a oni nie będą mieli jak sobie poradzić, ale … trudno … jak napisałam już gdzieś wyżej – całego świata nie zbawię.

     Polubienie

      • Ja również analizuję, a możliwość emigracji ma dosłownie każdy. Trzyma nas tylko lęk przed zmianami. Mój wyjazd akurat nie miał nic wspólnego z ekonomią, niemniej jednak, gdy teraz wpadam do byłej pracy i widzę rozmiar chaosu, gratuluję sobie decyzji. Człowiek przyzwyczaja się do stresu, czasem z daleka widać lepiej rozmiar czarnej dupy w której się urządzał.

       Polubienie

       • Mam 60+ i emigracja nie wchodzi w grę. Mąż wciąz pracuje w Polsce i nie mogłabym mu tej przyjemności zabrać. Niestety jestem skazana na ten rzą, który sprytnie zagrał pieniędzmi. Musze to znosić.

        Polubione przez 1 osoba

        • Moi rodzice też są tam gdzie są. W bardzo pięknym miejscu, na uczciwie wypracowanych emeryturach, ze zwierzakami, w wypracowanej jedności przekonań. I ja takiej Polski nie neguję, jestem z miłego domu. Natomiast wiem, że wiele ludzi ma syf, uczyniony własną ręką lub reką rodziców. A wtedy łatwo czuć gniew i szukać winnych na zewnątrz.

         Polubienie

        • Zgadza się – nie tylko. Podobnie wyborców Hitlera nęciły nie tylko marki, przede wszystkim retoryka wstawania z kolan była ważna, poczucie, że Niemcy są lepsi od innych narodów. To w Polsce też ważny element polityki, zauważ, kto nosi tzw. odzież patriotyczną. To najczęściej osoby z domów dość słabych jeśli chodzi o normy cywilizacyjne.

         Polubienie

  • @Sagulo, nie wklejaj samych linków, bo wordpress rozpozna Ciebie jako spamera i zaczniesz mi wpadać do spamu.

   Ceny wzrosły, ale obecny tu @365dniwobiektywielg głosował na PiS. Może nie robi zakupów? Może jest bogaty z domu? Trudno powiedzieć, czynniki są różne.

   Polubienie

   • Okej z tymi linkami. Trudno się rozmawia z wyborcami PiS i nic ich nie przekona. Trzeba z nimi rozmwiać spokojnie i podawać błędy tego rządu. jednak i to nie działa bardzo często. Trudne człowieki tam są, którzy łykają jak pelikany, co im TV powie.

    Polubione przez 1 osoba

    • Jak już Ci napisałam, przekonania zmienić trudno. Poza tym czasem na takim wyborze waży tylko jeden element, np. oddanie Kościołowi. Tak jest w przypadku jednej blogerki, która tutaj zaglądała. W jej przypadku syn po dojściu do władzy PiS dostał intratną pozycję zależną od układów politycznych. Nagle ona jako blogerka całkowicie się spolaryzowałą, chociaż pamiętam, że jeszcze 10 lat temu inaczej pisała o Kaczyńskim. Co ciekawe, nawet swoich poprzednich poglądów nie pamięta 🙂

     Polubienie

 4. Oczywiście cała moja rodzina poszła na wybory, zresztą czynimy to za każdym razem. W niedzielę po godz. 21 słuchałam wypowiedzi dziennikarzy, polityków , politologów i socjologów, dlaczego KE przegrała. Wg mnie to prosta sprawa, bo nie ma kasy na rozdawnictwo, nie hołubi rolników i robotników.
  Gdy PO i PSL rządzili przez 8 lat, zaczęli od budowy autostrad, dworców kolejowych, szkół, przedszkoli itp., a nie od rozdawnictwa, które teraz odbija nam się czkawką, bo to my płacimy za każde 500+. Drożyzna jest przerażająca.
  Ktoś w komentarzu napisał, że premier Tusk uciekł do Brukseli, to w takim razie, co zrobił obecny rząd, który masowo ucieka do Brukseli?
  Oczywiście, łatwo się domyślić, że nie głosowałam na PiS ani na Konfederację, na Wiosnę też nie ani na Kukiz15.
  Zgadzam się z każdym napisanym przez Ciebie zdaniem.

  Polubione przez 1 osoba

  • O ucieczce Tuska coś dodałam powyżej. Bądźmy konsekwentni w poglądach – skoro Tusk uciekł, to oni też najwyraźniej uciekają. Ja to widzę trochę inaczej. Miejsce w PE jest rodzajem awansu – można awansować, bo już osiągnęło się wszystko gdzieś indziej, albo dlatego, że osiągnęło się w danym miejscu swój szczyt niekompetencji, a wg peerelowskiego systemu można piąć się tylko w górę, jak Stanisław Anioł. Pierwszy przypadek, to przypadek Tuska. On nie opowiadał, jak obecny prezydent, że cały czas się uczy, tylko uczył się naprawdę (mam tu na myśli język angielski, bo słyszę, i czytam, że naprawdę dobrze się nim już posługuje). Drugi przypadek to pani Zalewska, ewidentnie najgorszy minister oświaty pod jakim miałam okazję wykonywać swój zawód. Nie oznacza to wcale, że jest niedouczona, raczej, że to nie ona przygotowywała reformę, ona ją tylko za pieniądze zgodziła się firmować swoją twarzą i w nagrodę dostała miejsce na liście wyborczej. To smutny upadek wartości. Po takiej skapie naprawdę nie wiem jaką inną tekę można byłoby jej przyznać. I chyba na górze też nie wiedzieli …

   Nie mam nic przeciwko wspieraniu ludzi, ale tych, którzy pracują na wspólne dobro, chcą się rozwijać. Niestety, tak jak napisałaś, programy z plusem mają charakter rozdawnictwa. A takie akcje najszybciej przemawiają do osób, które w żaden sposób sobie na pomoc państwa nie zasłużyły. Tak jak w PRLu nabierają przekonania, że dostają, bo im się należy, że są sprytne, czyli jest dobrze. To jawna niesprawiedliwość społeczna zaakceptowana w wyborach przez nasze społeczeństwo.

   Polubienie

 5. Dziś słuchałam wypowiedzi mądrego człowieka, prof.Króla i zgadzam sie z nim, że nastąpiły czasy barbarzyńców, każdy kto głośno krzyczy i obraża innych ma posłuch, a polityk by wygrać, musi mieć kasę lub seksapil.
  Wszyscy, którym sie w życiu nie powiodło lub nie zrobili nic dla polepszenia bytu teraz chwalą PiS, bo daje…nie dostrzegają niebezpieczeństw tej sytuacji, bo bliższa ciału koszula, po nas choćby potop.

  Polubione przez 2 ludzi

  • Motywacje głosowania na PiS są złożone. Myślę, że zawiązanie Koalicji spolaryzowało społeczeństwo, które nie chcąc głosować na ukryte w koalicji PO, zagłosowało na kontrkandydata. No cóż … a dyplomacja … mamy dyplomatów niewielu na polskiej arenie politycznej, za to wielu bardzo kiepskich aktorów.

   Polubienie

 6. Byłam pełna nadziei, że te wybory wygramy, że ludzie pootwierali oczy, ale nie. Wynik zmiażdżył mnie i przytłoczył. Pierwsze pomyślałam, z takiej Polski moje dzieci pouciekają, a ja stara, czy doczekam końca kaczogrodu?

  Polubienie

 7. Niby ludzie dorośli, wykształceni a dalej nie rozumieją, że władza z jakiej opcji, by nie była, zawsze będzie po wyborach dymać biedny naród. Tak jest u nas i tak jest na świecie. Nic tu nie da gadanie o obywatelskich obowiązkach.

  Polubienie

  • Może więc warto przestać być biednym narodem, jeśli tak czujesz? Bo ja tak nie czuję. Nigdy w życiu nie byłam biednym narodem, zawsze czułam się dość silną, poważaną jednostką. Bycie biednym narodem jest dość kiepską rolą – owszem, można sobie dzięki temu wytłumaczyć jakieś tam swoje niepowodzenia życiowe, ale biedny naród nigdy nie osiągnie poczucia wysokiego poziomu szczęścia. Więc … po co tak?

   Polubienie

    • Skoro taki biedny to z czego go można wydymać? Przed przejściem na emeryturę też pewnie jest mnóstwo okazji, żeby nie być biednym. Warto z niej skorzystać, bo powtórek w życiu nie ma. Pomiędzy wyborami jest całe mnóstwo wspaniałych rzeczy, które warto robić, natomiast wybory są okazją do zrobienia akurat tyle w polityce, ile możemy.

     Polubienie

 8. Nie jestem nawet w stanie skomentować wyników wyborów… Kiełbasa wyborcza działa. Usłyszałam ostatnio opinię, z pozoru wykształconej osoby tuż przed emeryturą…Stwierdziła, że musi głosować na PiS bo PO podnisie wiek emerytalny. Zapytana co z przyszłymi pokoleniami odpowiedziała : „a pieprzyć przyszłe pokolenia”. I tyle w temacie.

  Polubione przez 1 osoba

  • „Pieprzyć przyszłe pokolenia” … pięknie. Wiesz co, rozumiem, że są różne motywacje i lęki. Ale nie można żyć na samych lękach i pretensjach do innych. Właśnie odpowiadałam komuś innemu na innym blogu (Woland) na tematy związane z edukacją (tak nam się dyskusja rozwinęła). Możemy zrobić to, co możemy zrobić. Ludzie zapominają o tym w ciągu całego swojego życia, a potem, pod jego koniec, są pełni pretensji do niewiadomo kogo, że jest jak jest i oni mają jak mają. Obyśmy się nie musieli lękać.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s