Honeymoon (2). Teściowie i miejsca.

Czwarty dzień naszej podróży, środa, ponownie piękny poranek wpada nam we wschodnie okno. Schodzimy na śniadanie w Zagrodzie Guciów. Nasz nocleg na te dwa dni zaplanowaliśmy w Puławach, ale zamiast od razu kierować się na północ postanowiliśmy zrobić mały myk i zajechać do Biłgoraju, choć nasz wczorajszy zamojszczyznofil twierdził Biłgoraj?! Przecież tam nic nie ma! Pakujemy manatki, przy odjeździe próbuję wytłumaczyć pewnej miłej pani różnicę pomiędzy świerszczem a konikiem polnym. Czarny robak, nie bójmy się czarnych robaków, kochajmy je!

Nasza wyprawa przedpołudniowa ma konkretny cel. W poszukiwaniu Miasta XXI trochę krążymy po Biłgoraju, ledwo jest zaczęte, ale synagoga stoi!

Projekt jest naprawdę niezwykły – zbudować w Biłgoraju drugi Rynek, a na jego środku zrekonstruować synagogę z Wołpy. XVII-wieczny budynek został spalony przez Niemców w 1941 roku. Rekonstrukcja jest oparta na drobiazgowej inwentaryzacji sporządzonej w latach 30-tych przez Oskara Sosnowskiego, profesora Politechniki Warszawskiej. Architekt zginął w pierwszych dniach wojny broniąc gmachu swojej uczelni przy ulicy Koszykowej. Spotkamy się jeszcze z efektami jego pracy, gdy będziemy później w Białymstoku.

Siadamy w kawiarence czynnej naprzeciwko synagogi. Miła nieznajoma udostępnia nam swój internet, więc mogę sprawdzić, czy odezwał się Norbert. Przeczytał wiadomość i cieszy się na nasz przyjazd. Kawa i telefon do Norberta … postanowione, jedziemy do Dragan!

Pogoda przecudna, mkniemy samochodem taty wśród zielonych przestrzeni drogą 835 przez Frampol. W końcu skręcamy na lewo i jeszcze raz na lewo …

… a tam maleńki domek z wszechobecnymi maryjkami. Na podwórku wybiegają nam na powitanie trzy przyjazne psy. Parę słów do nich i od razu wiemy, że mieszkają tu dobrzy ludzie. Norbert mieszka w Draganach z przyjacielem, obaj prowadzą blogi (to blog Andrzeja, który wiele lat pracował jako bibliotekarz), obaj są niezwykle religijni. Pomimo wielu zmartwień i skrzeczącej codzienności, otwarci, złaknieni gości ludzie.

Trochę rozsiadamy się przed drewnianym, pomalowanym na niebiesko domem. Andrzej pokazuje nam zieloności ogrodu na tyłach i chowającą się w środku bibliotekę maryjną, psy dają się wygłaskać, przysłuchują się rozmowom, widać, że nie brakuje im w życiu miłości. Ponieważ znałam głosy gospodarzy z reportażu Radia Lublin, czułam się jakby to wcale nie była moja pierwsza wizyta. Do wysłuchania reportażu zachęcam, to wyjaśni Ci sytuację chłopaków:

Żeby dusza nie kulała

Ogromnie zbudowała mnie ta wizyta. Naszym gospodarzom się nie przelewa, Norbert choruje, obaj mieszkają na skraju wsi, pomimo tego przyjmują nas serdecznie. Oni bardzo wierzący, my zupełnie nie bardzo i nikomu z nas to nie przeszkadza. Przyjechaliśmy bez oczekiwań, czy chęci oceniania kogokolwiek, zastaliśmy gościnność, dużo ciepła, pozytywne nastawienie do dnia. Zanim zdążyłam wymodzić ten wpis, Norbert ładnie napisał o nas, za co bardzo mu dziękuję 🙂 . Wypijamy u nich swoje herbaty i kawy, przed trzecią ruszamy dalej …

… a w Lublinie już czeka na nas nasza cat sitterka, której wręczamy czerwonego kota kupionego w Zamościu. Zatrzymaliśmy samochód gdzieś na Podwalu. Podchodzimy pod lubelski zamek, oglądamy go trochę z wierzchu, trochę od dziedzińca. Nasza przewodniczka zaprasza nas na obiad w Magii, wcześniej spacerujemy po wąskich uliczkach starego miasta. Dom Andrzeja Kota z kotem, „Ochronka” na Grodzkiej, zatrzymujemy się na chwilę na Placu po Farze, potem delektuję się budynkiem Mandragory. Jest jeszcze kamienica Porazińskiej, domy na Złotej. jakieś wąskie uliczki (w jednej schodzę z drogi samochodowi prowadzonemu przez pana Palikota) i na Grodzkiej fotografuję balansującego Jaszę Mazura:

Jerzy Kędziora jest autorem wielu takich „wiszących” rzeźb.

… po obiedzie idziemy na Krakowskie Przedmieście. Zaczarowuje mnie multimedialna fontanna na Placu Litewskim, której przyglądam się z dobre 10 minut filmując zmieniające się kolory. Krótkie popołudnie to za mało czasu, aby powiedzieć cokolwiek więcej o Lublinie. Miasto historycznie leżące na granicy Małopolski z Rusią Czerwoną, przed wojną z populacją Żydów powyżej 30%. Jeszcze go nie poznałam, przeszłam dwie ulice na krzyż wypełniona już tym, co było wcześniej i oczekiwaniem na kolejne, wieczorne spotkanie. To miasto zasługuje na osobny post, kiedyś. Wrócę tu, gdy będę mogła.

Robimy sobie zdjęcia ze znanym napisem I ❤ Lublin i zawracamy do zaparkowanego samochodu. Mija nas w półmroku 2 chłopaków i dziewczyna w spodniach w kratkę. Obserwuję ją jakiś czas, aż znika mi w ciemności. Bo przez chwilę, przez te jej ciemne włosy, mam wrażenie jakbym mijała samą siebie sprzed 25 lat. Trójca odnajduje się za 10 minut, zbierają na piwo próbując różnych socjotechnik. „Też noszę glany … i nie jem mięsa”. Na nas to nie działa 😀 „Jesteś piękna”, odpowiadam jej, „ale alkohol to trucizna”. Dzieciaki podążają za nami jeszcze jakiś czas … „Jesteście niezwykli” … no ba! Wiemy. Fajna młodzież, miejmy nadzieję, że nie narobią sobie w życiu kłopotu …

Puławy przywitały nas gigantyczną mgłą z kominów świecącą na niebie. Mrok. Tur tur tur walizki po chodniku … „a o, tu kiedyś zaczynała swoją karierę Siekiera”, Kraciasty wskazuje mi budynek 😀 Faktycznie, dosłownie rzut beretem od jego domu …

Zacząć znajomość z tym miastem w nocy to niezwykły początek. Wtaczamy na piętro walizki, witamy się kurtuazyjnie z teściami, zjadamy uprzejmie kolację. Następnego dnia budzimy się o przyzwoitej porze, za oknem w kuchni niebo czyste, a tu gdzieś niedaleczko jest przedszkole do którego chodzili młodsi bracia Kraciastego. Jego miasto.

Tego dnia (czwartek, dwunastego) mój Miły postanawia wyrobić sobie nowy dowód osobisty, podjeżdżamy więc pod urząd. Spod urzędu wędrujemy na piechotę do pobliskiego fotografa, a czekając na zdjęcia do Herbaciarni Czartoryskich 😀 Tak to z nami jest. Obiecujemy teściom, że nie będziemy się włóczyć w poszukiwaniu obiadu i po kolejnych przygodach wrócimy do domu. Zanim to nastąpi Kraciasty chce mi pokazać Męćmierz i Kazimierz. Najpierw jedziemy na Albrechtówkę. Roztacza się z niej piękny widok na Wisłę:

To tutaj wujek uczył Kraciastego jak się maluje pejzaże. Na drugim brzegu rzeki bieleje XVI-wieczny zamek Firlejów w Janowcu (wyszedł z kadru 😀 ), w górze rzeki zaczyna się Krowia Wyspa na której jest obecnie rezerwat faunistyczny. Po naszej stronie wypatrzyliśmy (byłą już chyba) chałupę Olbrychskiego, a dalej za nią wiatrak kozłowy, który ma ponad sto lat. Wybudowano go gdzie indziej (wieś Osiny) i przeniesiono do Męćmierza w roku moich urodzin:

A to już Męćmierz (lub Mięćmierz) z bliska, dawna wieś flisacka. Zeszliśmy do niej szlakiem z Albrechtówki, żeby popatrzeć przez chwilę na wodę. Gorąco niesamowicie, ale wszędzie są obecne sygnały jesieni, pajęcze nitki nostalgii za odchodzącym latem:

Na Wiśle kręciło się trochę białej floty i stateczki z turystami robiły fale na rzece niepokojąc kaczki:

Następny statek płynący z przeciwnej strony miał na imię Marzanna. Pomachaliśmy mu, odmachali nam pasażerowie, oklaski wzmogły się, gdy zaczęliśmy się całować. Kraciasty stwierdził po namyśle, że to był chyba statek na którym płynął raz czy dwa, gdy był dzieckiem. Być może ma rację, sprawdziłam. Marzanna, statek pasażerski typu SP-150, czynny od 1960 roku.

W tym miejcu stoi też kamień z inskrypcją: w dniu 9 września 1939 roku do tego miejsca dopłynął galar, którym ewakuowano skarby wawelskie. Dzięki pomocy miejscowej ludności z Kazimierza Dolnego, Karmanowic i Wojciechowa przetransportowano je furmankami do Tomaszowic a następnie wywieziono z Polski przez Rumunię do Kanady. Taka historia na spłachetku piachu pod wsią flisacką 🙂

Wróciliśmy do samochodu zaparkowanego na Albrechtówce (uff, jak gorąco) i ruszyliśmy w kierunku Kazimierza Dolnego. Jeszcze po drodze krótki przystanek przy cmentarzu żydowskim, który przykuł nasz wzrok w drodze do Męćmierza.

Od drogi kirkut wita gości ścianą w którą wkomponowano fragmenty rozbitych macew. To cmentarz na zboczu wąwozu na Czerniawach, otworzony w 1851 roku i zdewastowany przez hitlerowców w czasie wojny. Macewy wykorzystano m.in. do utwardzenia dziedzińca klasztoru franciszkanów, gdzie mieściła się siedziba gestapo. W roku mojego urodzenia (ponownie! Widać, że to był dobry rok) zaczęto poszukiwać i odzyskiwać kamienie nagrobne, by kilka lat później wykorzystać je w tym pomniku nawiązującym do jerozolimskiej Ściany Płaczu (projekt Tadeusza Augustynka).

Za ścianą jest spokój, pozostałym grobom pozwolono po prostu być. I tak trwają wśród ocieniającyh je od żaru słonecznego drzew. Na ścianie pod macewami wypatrzyłam kamyki i zwinięte karteluszki, tzw. kwitłechy.

Do Kazimierza (po żydowsku Kuzmir) mieliśmy szczęście – tyle się naczytałam, że miasto w pogodne dni przeżywa najazd warszawskich Hunów. I zapewne tak jest, ale nie w środku tygodnia. Przed wojną było to biedne miasteczko z ludnością składającą się w połowie z Żydów, tutaj uwiecznione na fotografiach Jerzego Benedykta Dorysa. Na dobrą wróżbę jeden z obrazów (nasz prezent ślubny pędzla Zbigniewa Kosmulskiego, nieżyjącego już wiceprezydenta Puław), przedstawia kazimierski rynek. Na razie obraz zostawiliśmy w domu moich rodziców na Dolnym Śląsku, za to rynek mogłam obejrzeć w realu. Kraciasty zrobił mnóstwo zdjęć architektonicznych detali miasta, wsadziliśmy nosy do kilku galerii (obrazów!) i do jednej kawiarni, U Esterki:

Jak widać to nie tylko kawiarnia, ale i centrum zarządzania żydostwem, czyli takie miejsce jakie uwielbiam odwiedzać 😉 Kawiarnia w której można także obkupić się cudownymi książkami mieści się w XVIII-wiecznej, kamiennej synagodze, a nazwą nawiązuje oczywiście do rzekomej ukochanej króla Kazimierza.

Jaki jest Kazimierz? Piękny. Ale chyba ciężko się w nim żyje ludziom, którzy nie zajmują się turystyką lub malarstwem. Zdjęć mamy mnóstwo, oczywiście z Kamienicą Przybyłów, oczywiście z zabytkową studnią. No i tak sobie idziemy ulicą za Przybyłami, mając w głowie, że to właśnie w tym małym Kazimierzu kilka lat temu miał miejsce bunt betanek, wchodzimy po schodach do Sanktuarium MB Kazimierskiej (właśnie tutaj w czasie okupacji przez dwa lata było zlokalizowane gestapo), cyk cyk, parę zdjęć, potem spacerujemy Krakowską, oglądamy te wszystkie domy, dziwną bryłę faktorii angielskiej, i Willę Murka, oraz inne, zadbane lub umierające, pochowane w zieleni, aż do Spichlerza. Przed nim skręcamy nad Wisłę. Jestem bardzo zmęczona upałem. Zatrzymujemy się o tu, po lewo, w cieniu drzew przy nadwiślańskich bulwarach:

… ja zdycham z gorąca, Kraciasty robi zdjęcia kaczkom i panoramie Kazimierza. Ze smażalni ryb lub jakiegoś baru dobiega mnie muzyka i nagle czuję się jakbym już tutaj była, tylko ostatnio był to czarno-biały film. Przecież m.in. tutaj kręcono „Podróż za jeden uśmiech”! 😀 Wąskimi uliczkami wracamy do samochodu zaparkowanego w mieście i ruszamy do Puław, wcześniej grzecznie zapowiadając się teściom na obiad.

Tego dnia, zanim zakopię się w betach ze zmęczenia na trzecim piętrze bez windy, czeka mnie jeszcze jedna przygoda. Po sytym obiedzie wyruszamy z Kraciastym na spacer w kierunku XVII-wiecznego (choć obecna bryła jest raczej XVIII-wieczna) pałacu Czartoryskich:

Pałac był swego czasu najważniejszym polskim ośrodkiem kulturalnym, potem od połowy XIX wieku mieścił instytucje publiczne – Instytut Wychowania Panien, następnie Instytut Politechniczny i Rolniczo-Leśny, Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa, Państwowy Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego (wbrew nazwie nie tylko w czasach PRL-u), a obecnie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa/Państwowy Instytut Badawczy. Taki to dziwny pałac 🙂 Przygoda nie ograniczyła się do oglądania frontu pałacu, o nie. Kraciasty wziął mnie za rączkę i dawaj w ciemniejące krzaki. Najpierw doszliśmy do Domu Gotyckiego i Świątynii Sybilli. To była ostatnia chwila, aby zrobić zdjęcie uśmiechniętym lwom – dosłownie w tym momencie zaszło słońce, które jako tako pozwalało nam fotografować:

Chwila i … zakręcamy słońce. Nie ma. Następnie ścieżką pod ścianą muzeum Czartoryskich przeszliśmy niżej, aż do szlaku nad łachą wiślaną. W ten sposób minęliśmy Sybillę jeszcze raz, przeszliśmy w zasadzie kilka pięter pod nią. To pierwsze polskie muzeum narodowe, budynek swoim kształtem, wg ówczesnej mody na antyk, imituje starożytną świątynię. Po drodze jeszcze taki spektakl:

Nad głowami przelatywało nam setki ptaków wykorzystujących ostatnie promienie słońca, żeby dotrzeć do gniazd. Spóźnialskie łakomczuchy. I zignoruj proszę to sikanie w tle 😀

Dalej było jeszcze ciemniej. Zupełnie nieoświetloną ścieżką parkową, która nagle stała się ścieżką w Ciemnym Lesie podążyliśmy w kierunku Pałacu Marynki, XVIII-wiecznej budowli wg projektu Chrystiana Piotra Aignera (on ci to uczynił wspomnianą wcześniej Świątynię Sybilli i Dom Gotycki w Puławach, ale także przebudował w stylu klasycystycznym pałac Namiestnikowski, czyli obecną siedzibę polskich prezydentów). Się bardzo bałam, Kraciasty był moim przewodnikiem. Zna to miejsce od podszewki, tu musiał chodzić z rodzicami na spacery (źle), tu mógł zjeżdżać zimą na sankach (dobrze). Od Marynki ulicą Zieloną, mijając Starą Octownię (cudna nazwa!), wracaliśmy do domu na piechotę jak słowik z wiersza Tuwima 🙂

I co mają do tego wszystkiego teściowie? Teściowie się zachowywali. Nakarmili nas, przenocowali, wyłączali na czas posiłków telewizję Trwam i Republikę i ogólnie zajmowali się własnymi sprawami. Dali się też namówić na oglądanie starych albumów. Czwartek poszedł spać wśród różnych świętych obrazków, w pokoju, który Kraciasty dzielił kiedyś ze swoim młodszym bratem. A następny dzień był jeszcze bardziej na wschód …

Siekiera – Ludzie wschodu

36 myśli w temacie “Honeymoon (2). Teściowie i miejsca.

 1. sagula 23 września 2019 / 10:34

  Ale dużo zwiedziliście, odwiedziliście – brawo – przyjemne z pożytecznym – Szczęścia na dalszej drodze życia i w podróżach.

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 23 września 2019 / 10:39

   Do opowiedzenia zostały jeszcze trzy dni 😀 A teksty się robią coraz dłuższe. Następny nasz przystanek to trzy noclegi w Kruszynianach.
   Dziękuję 🙂

   Polubienie

 2. pielegnacyjny-zakatek.pl 23 września 2019 / 11:49

  Jaki wyczerpujący wpis. Super, że mieliście okazję tak miło spędzić czas. I ta wizyta w wiejskim domu i gościnność domowników jest bardzo cenna.

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 23 września 2019 / 12:24

   Rozpisałam się, ale to dlatego, że chciałabym zapamiętać naszą podróż 🙂 To był bardzo dobry, beztroski czas.

   Polubienie

 3. Caffe 23 września 2019 / 12:15

  Ale mieliście cudną wycieczkę, a ja fajne wspomnienia oglądając zdjęcia i Twoje opisy miejsc. Wszystkie znam, z wyjątkiem Mięćmierza, do którego nie omieszkam zawitać przy okazji wyjazdu do Kazimierza. Pogoda była w kratkę, ale trochę słońca złapaliście. Pozdrawiam serdecznie

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 23 września 2019 / 12:26

   Tak się złożyło, że padało akurat, gdy podróżowaliśmy samochodem, albo w nocy. W czasie spacerów nic nam nie przeszkadzały, chociaż ostatnie dni nie były już tak upalne 🙂 Męćmierz jest bardzo malowniczy, mogłabym tam mieszkać 😀 Również pozdrawiam 🙂

   Polubione przez 1 osoba

   • Caffe 24 września 2019 / 10:30

    To miałaś szczęście z tą pogodą. Dzisiaj już jest bardzo zimno. Na zwiedzanie nie za bardzo…

    Polubione przez 1 osoba

    • świechna 24 września 2019 / 11:03

     Od tego są kawiarnie właśnie … 😀 Zwiedzasz, leje, wieje, hyc do kawiarni 🙂

     Polubienie

 4. Woland 24 września 2019 / 00:15

  Mimo że sporo tego się nazbierało, pozwolę sobie na krótkie uzupełnienia.
  Najpierw Biłgoraj i „Miasteczko kresowe” – dzieło życia zmarłego w tym roku inżyniera architekta, Rudolfa Buchalika. Pomysł genialny, oby przyszli użytkownicy ożywili to miejsce. Przy tej okazji zaanonsuję pożegnalny wernisaż ku pamięci pana Rudolfa, który odbędzie się 12-go października w galerii „Klimaty” we wspomnianym Męćmierzu.
  Domek z ogrodem w Draganach i jego zacni mieszkańcy – zawsze blisko mi było do ludzi, którzy mają pasję pielęgnowaną mimo przeciwności losu, coś co pozwala im zachować pogodę ducha. Wierzę, że dokonają jeszcze niejednej wartościowej i podziwu godnej rzeczy.
  Lublin, Puławy, Kazimierz, Męćmierz, czyli miejsca mojego dorastania i wczesnej młodości. Krok po kroku, mozolnie rewitalizowane, nabierają na nowo blasku. Nie znam nikogo, kto by się oparł ich urokowi, choć rzeczywiście nie warto zawracać sobie Kazimierzem głowy w pogodne weekendy, co łatwo nadrobić w tygodniu, choć Starówka lubelska jeszcze nie w pełni odnowiona, choć ciągle tak mało osób spaceruje po parku Czartoryskich w Puławach (strata tych, którzy tego nie robią), choć mało kto dojeżdża do Męćmierza (znów niech żałują ci, co to miejsce zignorowali). Nie starczyło nam czasu na okoliczne wąwozy, leżący po drugiej stronie Wisły Janowiec i Kozłówkę, zapisujemy w kalendarzu jako „MUST SEE”.
  Zauważyłem, że bardzo sprawnie wyłuskałaś z moich opowieści o parku Czartoryskich różnicę między MUSIAŁ (źle) a MÓGŁ (dobrze). Myślę, że chłopaki z Siekiery, jak i punkowi załoganci z Puław przybiliby Ci za to piąteczkę 😉

  Polubione przez 1 osoba

   • świechna 24 września 2019 / 09:08

    Czytam właśnie, że w tamtejszym pałacu jest oryginalne wysposażenie, rzadkość jeśli chodzi o pałace w Polsce. Tak, chcę zobaczyć 🙂

    Polubienie

    • Frau Be 25 września 2019 / 07:38

     I jeszcze koniecznie muzeum socrealizmu polecam 🙂

     Polubione przez 1 osoba

     • świechna 25 września 2019 / 08:56

      O to to! Również czytałam 🙂 I chcę zobaczyć.

      Polubienie

  • świechna 24 września 2019 / 08:44

   Aaaa, to taki tekst pisałeś, gdy ja słaniając się na nogach tuptałam pod kordełkę 😀
   Faktycznie, chociaż mieliśmy w Puławach dwa noclegi, na Janowiec i wąwozy nie starczyło nam czasu – może wię zobaczymy to wszystko w wiosennej odsłonie. Do Lublina trzeba mi wrócić z konkretnym planem, co chcę zobaczyć w mieście. Natomiast Puławy mnie zaskoczyły uczuciem, które we mnie wzbudziły. Tak już widać jest, gdy się kogoś kocha 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 5. Frau Be 24 września 2019 / 07:01

  Ten post jest rewelacyjny.Czytam go w kółko od wczoraj, a zanim się pojawił, skorzystałam z wcześniejszej zapowiedzi i poczytałam u Norberta. Chyba potrzeba mi było dobra i ciepła, które tchną z tej opowieści, a których potężny deficyt odczuwam od kilku tygodni. Nie znam historii Waszej znajomości z Norbertem i Andrzejem – może można wyczytać gdzieś wcześniej?
  Dobry taki zastrzyk na początek dnia, który przyniesie nie wiadomo co, ale rachunek prawdopodobieństwa podpowiada, że g… Na pewno po powrocie z (obozu) pracy wrócę tu znowu, podgrzać zziębniętą duszę.

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 24 września 2019 / 09:04

   Historia jest bardzo prosta. Norbert jest blogerem, ale przede wszystkim osobą poszukującą pomocy finansowej dla siebie i przyjaciela – „naszłam” go pewnego dnia w internecie, nie pamiętam ile lat temu. Gdy jeszcze pracowałam w Polsce, chyba zrobiłam odpis podatku na jego zbiórkę (albo wpłaciłam coś osobno, nie pamiętam już. Norbert nie ma nogi, Andrzej, jego opiekun, również. Tyle, że Norbert z powodu cukrzycy, dochodzą więc i inne powikłania zdrowotne). Czasami coś komentowałam u niego i zagadałam kiedyś na fb, stąd Norbert zna moje realne konto. Ale to wszystko. Przed tą wizytą w życiu się nie widzieliśmy na oczy. Wiedziałam, że panowie mieszkają pod Lublinem, więc na fb od słowa do słowa wyszło, żebyśmy wpadli. To wpadliśmy. Przywitaliśmy się jak starzy znajomi, zasiadliśmy w cieniu drzew w ogródku przed domem, wypiliśmy kawy, pogadaliśmy, wygłaskaliśmy psy. Cała historia 🙂 Cieszę się, że post Ci się podoba. Chłopakom z pewnością lekko nie jest, cały czas borykają się z problemami finansowymi a zima idzie. Podejmują w tej chwili obaj studia na KUL-u, kibicuję im.

   PS. Jeszcze a propos ciepła, wystarczy się otworzyć i napotkać z drugiej strony otwarcie i bezpośredniość. Zagadaliśmy do innego blogera, którego znam z sieci, bo zatrzymaliśmy się dosłownie rzut beretem od niego (piszę o tym we wcześniejszym poście). On też boryka się z pewnymi problemami, ale niestety nie był gotowy, żeby z nami pogadać. Bardzo wiele w życiu zależy od naszej ufności i chęci pokonywania ograniczeń.

   Polubienie

   • Frau Be 24 września 2019 / 17:42

    Że też, cholera, nie przydarło Was pod Pomnik… :/

    Polubione przez 1 osoba

    • świechna 24 września 2019 / 21:18

     O, jaki pomnik? 🙂 Któren?

     Polubienie

      • świechna 25 września 2019 / 09:05

       Filmik tam zamieszczony też obejrzałam. No widzisz, byliśmy tak pochłonięci zadaniem przejechania z lewa na prawo, że nie myśleliśmy tego dnia o spotkaniach. Dopiero, gdy byliśmy zakwaterowani, zaczęliśmy się rozglądać po okolicy, a wtedy wydawało nam się pewnie za daleko cofać się do Rzeszowa. Szkoda, że nie mieliśmy na naszą podróż dodatkowego tygodnia. To trzeba kiedyś nadrobić 🙂

       Polubienie

       • Frau Be 25 września 2019 / 18:48

        Się nadrobi. Jesteśmy (prawie)wszyscy piękni, młodzi, bogaci i w ogóle kto nam zabroni?

        Polubione przez 1 osoba

        • świechna 25 września 2019 / 20:45

         Nie ma limitów, choć teraz, po naszej podróży i fochu Ryszarda już wiemy, że krzywdą ogromną jest zostawiać go samego. Kotu się nie wytłumaczy, że znikamy tylko na chwilę, dla niego każdorazowo to koniec jego świata. Na razie nie mamy pomysłu na załatwienie tej sprawy.

         Polubienie

 6. jotka 24 września 2019 / 09:56

  Cudna wyprawa, sami dobrzy ludzie, poczytałam o waszej miłości okiem innych, cudne miejsca i drobiazgi, które przywracają sens wszystkiemu, co sie w życiu robi.
  Takie podróże i spotkania bardziej uczą życia, niż dalekie wyprawy egzotyczne…

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 24 września 2019 / 10:01

   Warto jest podróżować, ale to samo wiesz 🙂 Warto też siedzieć w kawiarni i zaczepiać obcych ludzi bez strachu, że jeszcze się kogoś pozna 😀 Dobry mi się trafił mąż …

   Polubienie

 7. Alex R. 30 września 2019 / 12:23

  Pięknie opisujesz podróże Świechno,;) Podziwiam Twoje, teraz wasze zacięcie, do gromadzenia doświadczeń, również po polskich drogach;) Dopiero wczoraj odkryłam najnowsze wiadomości, bo jestem ”zaorana przeprowadzką”;) Chętnie powtórzę i u Ciebie życzenia, byście obejrzeli miejsca, które pragniecie i odkryli setki innych, które warto obejrzeć.Fortuna niechby kołem się toczyła i była zawsze w zasięgu waszych rąk;)Ogarniać wszystko dokładnie, trzeba zdrowia. Dlatego zdrowia wam obojgu, życzę najwięcej. Pozdrawiam serdecznie;)

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 30 września 2019 / 19:57

   Dobrze jest nam, i grzać się w domu, i podróżować. Dobraliśmy się jakoś tak, razem z naszym kotem 🙂 Dziękuję za życzenia 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 8. Siątka 4 października 2019 / 08:07

  Podziwiam bardzo, takie świadome zwiedzanie, łał, jaka wiedza!!!! Jesteś Myszo GALAKTYCZNA wielka 👍

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 4 października 2019 / 08:13

   Nie mam tu nic wielkiego, czasami czytamy sobie przed podróża, czasami po niej, bywa, że ktoś nam opowie coś ciekawego w trakcie. Lubimy ze soba chodzić 😀

   Polubienie

   • Siątka 4 października 2019 / 08:17

    Dla mnie to jest wielkie🤗takie cudne dogadania w parze, to rozwija i pozwala odkrywać świat po swojemu, miłego dzionka

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s