Koncert Dezertera i nasze wybory.

Kilka dni temu, w trakcie rozglądania się za jakimś polonijnym wyjściem „na miasto” (liczyliśmy na polski film w kinach) Kraciasty przypomniał sobie, że w sobotę gra Dezerter. Ostatnio był na jego koncercie jeszcze na starym Jarocinie, w towarzystwie nieżyjącego już kuzyna. Dezerter jest raz, kino poczeka – sobota została zaplanowana co do godziny. Pobudka, karmienie kota, karmienie nas, wyjazd do Północnej na kurs od dziewiątej do czwartej, powrót do domu, karmienie kota, karmienie nas, wyjazd do Dublina. Ponieważ od kilku dni nie dosypiam, w drodze do stolicy padałam z nóg. A mimo wszystko to był dobry wyjazd. Czarowne chmury nad nami i zmienna aura w trakcie podróży, miasto nocą, takie inne, pijane, chwiejne, przetkane ludzką biedą. Lubię spacery w nocy, oglądanie sufitów w cudzych mieszkaniach.

Koncert odbył się w kultowym the Grand Social (to czerwone na prawo). Support grający na początku nazywał się the Blow Ins, polski punk na uchodźctwie. Punkt mają za brodę perkusisty, ale gdy na scenę wszedł Dezerter widać było różnicę poziomów. Co ciekawe, w koncertowej atmosferze o wiele łatwiej docierały do mnie teksty …

Przyszłość rodacy …
Zbudujemy nowy świat.
Zdechniemy przy pracy,
jeszcze tylko parę lat.

Wielki problem małych ludzi –
Zdobyć dobre stanowisko,
Zdobyć spokój, zdobyć krzesło,
Stracić nic – to znaczy wszystko.

I bezczelnie łypią okiem w moją stronę.
Szczerzą wściekle swoje ostre zęby,
Nie wiem tylko czy chcą ugryźć,
Czy to naturalny grymas durnej gęby.
Krzyż kurczowo ściskają jedną ręką,
Drugą zaciśniętą wygrażają światu.
Plują, wrzeszczą, wszystkich straszą
Polską tylko dla Polaków.

Budujesz faszyzm przez nietolerancję.
Budujesz system przez ignorancję.

Teraz udają, że są przygnębieni,
Gdy patrzą na groby poległych.
Udają, że czują zagrożenie i że są przejęci losami świata,
Udają, że walczą o pokój i wolność.
(…)
Ja urodziłem się 20 lat po wojnie,
Nie zastałem tu pokoju.

Jest w tym jakiś ponury symbol, że człowiek rozumny
Właśnie z drewna, a nie z plastiku, produkuje trumny.

Jutro wcześnie rano drzwi zatrzasnę mocno
Tuż przed nosem pańskich ludzi.
Pójdę żebrać o życie na gościńcach świata.
I rozkażę ludziom: „nie idźcie na wojnę!”
A jeśli trzeba krwi, niech pan odda własną
Panie Prezydencie …

Świat potrzebuje punka. I aby punk doroślał i zmieniał świat, miast zapijać się na śmierć.

* * *

Niedziela wyborcza dała nam obojgu poczucie mocy, takie miłe smyranie. Raz, że musiałam się przeczołgać przez pracę, dwa, wieczorem zrobiliśmy ze swoimi głosami to, co mogliśmy zrobić. Nie jestem wyborcą podobnym fanom klubu piłkarskiego, wynik poniżej oczekiwań nie jest dla mnie powodem do osobistych dramatów, nie mam też jednej partii za którą dałabym sobie głowę obciąć … moją głowę bardzo lubię. Co mi się nie podoba? To, że wygrało PiS, bo to partia podpierająca się populistycznym bełkotem, i nadal uważam, że wstyd na nią głosować, wstyd, że tylu ludzi popiera skubanie z cudzego, którego głównym celem są wyborcze profity. Konfederacja w Sejmie się mi nie podoba, bo faszystów nie lubię. Plusy? Reprezentacja nowej lewicy, chociaż na nich nie głosowałam. Głosy będą spływały, sytuacje się wyklarują, a w międzyczasie rano wstał nowy dzień. I wbrew sieciowym hasłom, nie budzimy się w innym świecie. To był dobry tydzień, dużo pracy, więc trochę pieniędzy, które rozpieprzę na głupoty 😀 , czytanie „Sodomy”, Nobel dla Tokarczuk, kurs w Północnej, koncert Dezertera, wybory. Zmiany i tak nadejdą.

22 myśli w temacie “Koncert Dezertera i nasze wybory.

 1. Woland 14 października 2019 / 12:02

  Rzeczywiście, sobota dała nam poczucie mocy. I nie było to kibolskie „wygramy” z myślą o zawodnikach, którzy maja wyjść na murawę. Myśleliśmy o nas – cokolwiek sobie Suweren wymyśli, my i tak wygramy, bo robimy swoje i liczymy na siebie – w przeciwieństwie na Grajdołkowiczan liczących na to, że ktoś im da. A za darmo, to ciężko nawet w ryj dostać.

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 14 października 2019 / 22:11

   Tak jak napisałam już u Saguli – jedni wyszli, inni przyszli, karawana jedzie dalej. I jakoś tak cichaczem pani Pawłowicz Krystyna wyszła, że nikt nie zauważył, że kończy się pewna epoka – kto będzie tak żarł sałatkę w sali plenarnej jak ona?

   Polubione przez 1 osoba

 2. Jula :D 14 października 2019 / 18:56

  Bardzo mocne słowa piosenki, w sumie dokładnie to , co sama bym powiedziała. Ja głosowałem na lewicę, konkretnie na kandydata z „Wiosny”, nie wiem jaką ilość głosów dostał . ..I czy wszedł do Sejmu. Zrobiłam co mogłam . Poszłam pierwszy raz od paru lat. .. no cóż , jeszcze nie teraz .. smutne , bo chciałabym by żadna partia nie miała przewagi. Nie wiem co z Senatem i mam nadzieję , że nastąpi wymiana prezydenta . Tak małymi kroczkami by wyjść z tego średniowiecza. Bo już za edukację seksualną chcą wprowadzić karę do 3lat więzienia. No tak kler niech molestuje dzieci , a one biedne będą nieświadome. ..
  Po prostu myślę ,że już sięgamy dna. .
  Pozdrawiam jesiennie. 😌

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 14 października 2019 / 22:17

   Miałam zgryz jeśli chodzi o Senat – nie było sensownego kandydata. Natomiast kandydata do Sejmu „odnalazłam” w niedzielę, wcześniej poważnie zastanawiałam się nad Zandbergiem, ale doszłam do wniosku, że poradzi sobie beze mnie. Liczę na powstanie w Sejmie konkretnej odtrutki na pisowe chrześcijańsko-toruńskie wyznanie wiary. O planach w kierunku edukatorów seksualnych słyszałam, mam nadzieję, że to mrzonki kilku oszołomów, które przepadną po drodze.

   Polubienie

   • Jula :D 15 października 2019 / 07:53

    Kurczę napisałam się i poszło w niebyt.. . Myślę ,że różnie może być. Masę ustaw od dipy strony przeszło prze Sejm, bo tak pasowało partii.
    Ta ustawa byłaby idealna dla no właśnie dla pedofilów, bo dziecko,nie miałoby rozeznania , że coś nie tak… I ksiądz jaką by miał uciechy na spowiedzi i gnębi młodego człowieka… , że diabeł bo kusi.
    No premier zespół w wespół Z polskim kk, chcą chrystianizowac swiat.
    Tyle,że jego dzieci akurat kształcą się tam na zagranicznych uczelniach .
    Ta ich hipokryzja jest porażająca.. Na każdym kroku , każde ich słowo to kłamstwo do sprawdzenia.

    Polubienie

    • świechna 15 października 2019 / 08:16

     Komentarz jest na dole, czasami trzeba odświeżyć stronę, żeby zobaczyć nową publikację 🙂

     Te zarzuty o których napisałaś dotyczą nie tylko obecnej władzy, sądy polskie kuleją od dawna, problem PiS polega na tym, że zamiast reformy dochodzi do prób upolitycznienia sądownictwa, częściowo zresztą prób udanych.

     Chrystianizacja Europy to wypowiedź z rodzaju tych przeznaczonych do powtarzania w bezpłatnych mediach katolickich. Rodzaj obietnicy nie do spełnienia, ale łechcącej wyborców z grona słuchaczy Radia Maryja.

     Polubienie

     • Jula :D 15 października 2019 / 09:05

      Tak wiem ,że to nie tylko ta władzą.
      Dlatego chciałam tak głosować, by żadna z tych partii nie miała monopolu. PO , reż dużo szkód zrobiła, łącznie ze stara lewica i pierwszymi partiami posolidarnosciowymi, które tak wspierają KAZDA ! ..kler polski , bo takie zaslugi niby ma . Te w gniebieniu ludzi, moim zdaniem. 😉

      Polubione przez 1 osoba

      • świechna 17 października 2019 / 16:35

       Tak, też nie pragnę jedynowładztwa. A drugi ważny dla mnie postulat to praktyczny rozdział Kościoła od państwa.

       Polubione przez 1 osoba

   • Jula :D 17 października 2019 / 07:07

    Juz jest pierwsze czytanie projektu obywatelskiego w Sejmie pod mylacym tytułem ” stop pedofilii” , gdzie zakłada się karę 3 lata więzienia za publiczne informacje seksualne poniżej 18 lat. . .
    Tę ustępstwa w strefie publicznej przez każdą partię w Polsce wobec polskiego kleru , juz zrobily z naszego kraju odpowiednik ” talibatu ” , gdzie prawo cywilne jest w duzej części zastąpione prawem kanonicznym.

    Polubione przez 2 ludzi

    • świechna 17 października 2019 / 08:56

     No cóż … jest to sposób na zmniejszenie wykrywalności pedofilii. W końcu przypadki, o których mowa w filmie „Tylko nie mów nikomu” mogły się zadziać dzięki słabemu dostępowi do wiedzy. Skoro nikt przypadku nie zgłosi, bo nie wie, że to przestępstwo, oficjalnie pedofilii będzie mniej – jest w tym jakaś logika 😉 Oczywiście można dyskutować czy chodzi o oficjalne statystyki czy fakty, zauważ jednak, że jeśli mamy cofać się do czasów, gdy nazwisko porządnej kobiety pojawiało się w gazecie tylko w związku z jej zamążpójściem i zgonem, to fakty nie są tu takie istotne.

     Polubienie

     • Jula :D 18 października 2019 / 07:53

      – ktoś tam pisał, że celowo puszczono ten bubel, żeby przykryć aferę związana z prezesem NIK – u. No bo jak przeszedł przez sito człowiek , na takie stanowisko , gdy posiada burdel na godziny , w dość nieoczekiwany sposób zdobytej kamienicy w Krakowie i powiązania z przestępcami.
      Tak , ze już nie dziwi , że inny poseł korzystał z usług nieletniej prostytutki z Ukrainy na podkarpaciu, ten co tak latał.
      Rzeszowianom to obojetne , bo nadal go wybrali , bo kandydowal z 1 miejsca .
      W Polsce prostytucja jest nielegalną, więc no cóż , innych ściga za niepłacenie podatków a sam ich nie płaci.
      No i mafia ” czarnych „, którzy też nie płacą podatków prowadząc działalność gospodarczą , no ale ich prawo w Polsce nie dotyczy , oni mają swoje kanoniczne .Niemniej ingeruje w polskie prawo , za pomocą swoich lobbystów.
      Ps.
      Nie dziwię się , że Polacy mają w d…, to ,że że partia rządzi całością ,że nie ma rozdzielnictwa , czy podziału władzy.
      Bo w praktyce już dawno nie było.
      Ciekawa jestem , czy gdy partia inna wejdzie , to pierwszej kolejności dokona naprawy prawa państwowego. .. Konstytucji.
      Moje koleżanki z mlodosci na obczyźnie już nie interesuje Polska w sensie politycznym i gospodarczym. Nie uczestniczą w decyzjach tu.
      Już się zasymilowaly z nowym krajem i tam uczestniczą w tych wydarzeniach politycznych , a mieszkają w fajnych krajach , bo w Norwegii i Kanadzie.

      Polubione przez 1 osoba

 3. Jula :D 15 października 2019 / 07:48

  Jeżeli to pójdzie pod wotum nowego Sejmu , to myślę , że tak. Obecnie mogłoby być zatwierdzone. Przecież masę ustaw od dupy strony przeszło.
  Najgorzej mnie wkurza niesprawiedliwość w płaceniu podatku. Pamiętam piekarza, który zeschniety chleb by nie wyrzucać darował ubogim , to został tak załatwiona nie placonym podatkiem , że splajtowal.
  Inny chory psychicznje , za zabranie batonika za 1zl w supermarkecie znalazł się w więzieniu i naczelnik tego więzienia co wypłacił za niego kaucję miał problemy , że chyba wyleciał z pracy. To prawda , było nagłośnienie.
  Natomiast Rydzyk biznesmen ma domy w Krakowie , w Warszawie , które podnajmuje i nie płaci podatku bo instytucje są zwolnione wyznaniowe chyba tylko z kościoła katolickiego i jeszcze do tego dostaje od państwa milionowe dotacje .
  Każdy przedsiębiorstwa by tak chciał a nie zapozyczal się w bankach.
  Ja myślę, że już jesteśmy na dnie a przed nami czarną dziura. ..
  Ja widzę nadzieję tylko w lewicy i młodych ludziach , którzy trochę świata widzieli. Polska to kraj monogeniczny, chociaż ich dzieci kształcą się już na uczelniach zagranicznych i widzą ,że świat jest inny..
  No to premier pieprzy że będą chrystianizowac te inna Europę.
  Tak z naszym polskim zaklamanym kościołem katolickim , gdzie większość kapłanów to pedofile.
  Nie mogę pojąć , jak te Gieremki , Mazowiecki i inni, było nie było intelektualiści nie widzieli tych jego skłonności.
  No tak , ale się brał nie za ich dzieci.
  I byli jak opowiadali te tuzy, bojownicy o wolność obslugiwani przez tych dzieciaków na przyjęciach u tego pedofilia.
  Teraz jest potrzebna ta ustawa pod pedofilów , by dzieciaki nie miały rozeznania. Potem gdy będą starsza i juz uswiadomione, to będzie przedawnienie. .. Czyli kler polski bedzie czysciutki i niewinny , ze znowu ludzie beda sie modlic nie do boga , tylko do kapłana , tak jak do tej pory czynili. .. od wieków, choć wtedy byli analfabetami i nie mogli sami sobie poczytać biblii nie w oryginale rzecz jasna . 😉😂

  Polubienie

  • świechna 16 października 2019 / 13:53

   Nie wszystkich pociesza, duża część społeczeństwa zmian się boi. Do tego stopnia, że popiera krzywe idee konserwatywne- krzywe, bo one już przed wojną były przeterminowane. Tymczasem władza liczy na głupotę społeczeństwa. I sądząc po wynikach wyborów nie myli się aż tak bardzo.

   Polubione przez 1 osoba

    • świechna 17 października 2019 / 16:32

     Czasami również to czuję, ale nie zamierzam w takim nastroju pozostawać zbyt długo – nikomu to nie służy.

     Polubione przez 1 osoba

 4. Mysza w sieci 19 października 2019 / 14:55

  Że też na Dezertera do Dublina trzeba jechać.. jakoś ich w Polsce spotkać nie mogę 😉 Teksty jakże prawdziwe i na czasie..

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 19 października 2019 / 16:06

   Dla nas to było jakieś 50 km 🙂 Też nie widziałam ich w Polsce, a byłam na koncercie z inicjatywy Kraciastego. Zamiast cokolwiek planować długofalowo, mąż kupił bilety z marszu 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s