Niedziela dla rodziny.

Dosłownie. Kraciasty przesiedział na łączach przez większą część dnia koordynując sprawę, której główny wątek odbywa się ponad tysiąc km dalej na wschód. To make a long story short, pomoc komuś, kto z powodu zaburzeń psychicznych myśli, że sam wszystko ogarnia, jest niesamowicie wyczerpująca. Szczególnie, gdy osobą nieogarniającą jest ktoś bliski, a pomagający tak jak Kraciasty ma w sobie zagłębie wrażliwości. Patrzę na uśmiechniętą buzię chłopca ze zdjęcia, którego widziałam jako dorosłego wszystkiego trzy razy i czuję wielki niepokój. Niby nie znam, ale czuję jakbym znała ich obydwu całe moje życie. I widzę wyraźnie nasłuchując rozmów telefonicznych jak system nie radzi sobie ze sprawami oczywistymi umieszczając chorego tam, gdzie nie powinien być. Bo czy człowiek sukcesu, dobrze zarabiający, inteligenty, wykształcony, przystojny, wysportowany może nagle stracić wątek? No przecież nie może. Gdy widzieliśmy się ostatnio przytuliłam go bardzo mocno „Dobrze, że jesteś”. Pewnie tego nie pamięta, ja za to pamiętam, że uśmiechnął się wtedy jak na zdjęciach z dzieciństwa. Twój uśmiech nadal mi się śni.

Odpędzając złe myśli wyciągnęłam Kraciastego w arktyczną pogodę do naszego portu żeby sfotografować Irenkę. Pomimo tego, że dzisiaj kutrów z połowem jak na lekarstwo, Irenki jak najbardziej pokazały się turystom. Oprócz tego obfociłam kilka młodych mew i pliszkę brytyjską, moticilla alba yarrellii, która uciekała przed nami na piechotę. Pomimo niedzieli van z fish&chips z lokalnego połowu dymił pełną parą. Kupiłam dwa zestawy z cytryną i dipem czosnkowym, zjedliśmy je siedząc w samochodzie zaparkowanym na widok na góry Mourne, których dzisiaj nie było. Od północy nadciągały chmury, zresztą zmrok zapada teraz szybko. Jeszcze przez jakiś czas dnia będzie ubywało, a potem Słońce zwycięży i będzie już tylko lepiej. Przyszłość wszystko wyjaśni.

27 myśli w temacie “Niedziela dla rodziny.

 1. Mysza w sieci 1 grudnia 2019 / 20:16

  Smakowały mi świeże fish and chips w Irlandii, foki też tam były i na to wszystko patrzyły 🙂 Nie wiem czy pomoże życzenie Kraciastemu powodzenia, z systemem ciężko bywa..

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 1 grudnia 2019 / 20:35

   Można zrobić, co się da, ale w tej akurat sprawie bardzo wiele zależy od tego jak samo się wszystko ułoży i jak zareaguje na pomoc i leki ta osoba, która teraz jest w wielkim kłopocie.

   Polubienie

 2. spzd 1 grudnia 2019 / 20:27

  jaka arktyczna pogoda? nie widac nic a nic? Irenka to foka czy mewa?

  Polubienie

  • świechna 1 grudnia 2019 / 20:36

   Foka 😀 Zimno było, tylko zwierzaki przyzwyczajone 🙂

   Polubione przez 1 osoba

  • świechna 1 grudnia 2019 / 21:25

   Trudno powiedzieć, diagnozować może go fachowiec (tak jak w każdym przypadku). Z pewnością jego zestaw przekonań o świecie w tej chwili jest mocno wykrzywiony, co powoduje, że jest zupełnie bezbronny nie tylko wobec państwa, ale i innych ludzi, którzy udają przyjaciół.

   Polubienie

  • świechna 1 grudnia 2019 / 21:30

   Tak, ale gdy masz wykrzywiony obraz świata, to sama się po to nie zgłosisz. Na tym polega ten trudno rozwiązywalny problem.

   Polubienie

  • świechna 1 grudnia 2019 / 21:35

   Niby tak, ale takie sprawy wymagają delikatności i współpracy systemu. Trudno powiedzieć jak sytuacja się rozwinie, a chodzi przecież o osobę drogą naszym sercom, więc lekko nie jest.

   Polubienie

   • sagula 1 grudnia 2019 / 21:41

    Byłam trzy miesiące na terapii. Byłam wściekła na rodzinę, że mnie tam wsadziła, a teraz jest tak, że jestem wdzięczna, że za mnie się wzięli!

    Polubione przez 1 osoba

 3. jotka 2 grudnia 2019 / 17:27

  Przyroda ma nad nami tę przewagę, że obce są jej rozterki psychiczno-filozoficzne, byle słońce i deszcz odpowiednio dawkowane były…

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 2 grudnia 2019 / 17:30

   Foki w lodowatej wodzie wydawały się kontente … 🙂

   Polubienie

  • świechna 2 grudnia 2019 / 22:47

   Tak mi się wydaje, że ten chłód widać. Spacerowaliśmy w związku z tym nie za długo, a zamiast zjeść lunch na świeżym powietrzu, rozpakowaliśmy go w samochodzie 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 4. IWnowa 3 grudnia 2019 / 15:02

  Przepiękne te mordki wystające z wody. I mewy… Nie mogę nie zapytać, jakim aparatem robiłaś zdjęcia? Bo mnie teraz właśnie zajmuje pytanie, czy dokupić sobie teleobiektyw. :)))

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 3 grudnia 2019 / 17:15

   Canon EOS SX40, Kraciasty kupił go z dobre 5-6 lat temu. Ma już zauważalne małe, mechaniczne uszkodzenia na obiektywie, ale nadal nieźle się sprawuje …

   Polubienie

 5. Siątka 3 grudnia 2019 / 17:35

  Fajne fotki, Irenka jest boska, uwielbiam wszystkie zwierzaki :), pozdrawiam. Eh, te kłopoty, trzymam kciuki.Coraz mniej czasu, nie wiem, czy przez ten krótki dzien, w znaczeniu słońca?.Masz rację, jeszcze tylko 3 tygodnie, a będzie się „nakręcać” w drugą stronę i tego się trzymajmy..

  Polubienie

  • świechna 3 grudnia 2019 / 17:50

   W znaczeniu Słońca … chciałam dzisiaj na spacer wzdłuż rzeki, ale starczyło przed zmrokiem tylko czasu na wizytę w polskim sklepie. I teraz smażę łazanki, a potem polskimi ciastki z marmoladą przegryziemy „Hydrozagadkę” Kondratiuka 😀

   Polubienie

  • świechna 4 grudnia 2019 / 21:04

   Bo świat jest piękny, nawet, gdy marzniemy lub z jakiegoś powodu przez jakiś czas siedzimy w mroku. Nasz bliski jest teraz w mroku, czekamy aż z niego wyjdzie.

   Polubienie

 6. roksanna 4 grudnia 2019 / 21:59

  Ach, ta Irenka…🙂

  Żeby komuś pomóc, najpierw trzeba go przekonać, że potrzebuje pomocy, a to wcale łatwe nie jest.

  Polubione przez 1 osoba

  • świechna 5 grudnia 2019 / 07:07

   W tym przypadku o przekonaniu trudno mówić, najpierw trzeba zmusić do leczenia nie licząc na wdzięczność. Pozytywny efekt zależy od bardzo wielu zmiennych …

   Polubienie

   • roksanna 5 grudnia 2019 / 07:44

    Zmuszenie do leczenia, to właśnie jest ta pomoc, a żeby zmusić, to dana osoba musi chcieć sobie pomóc.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s